Szlak żółty Stok pod Kościelcem – Stary Groń – Oczków

Kategoria: Szlaki piesze gminy Czernichów, Szlaki piesze miasta Żywiec, Szlaki piesze Pasma Kocierza
Tagi:

Szlak żółty Stok pod Kościelcem – Stary Groń – Oczków (5,1 km)
Stok pod Kościelcem (740 m) – (1,7 km) Stary Groń (560 m) – (5,1 km) Oczków (360 m) 1.15/1.50 h, 380 m zejść
Szlak prowadzący z grzbietu Jaworzyny do dzielnicy Żywca – Oczkowa w paśmie Kocierza Beskidu Małego. Główna część szlaku drogami leśnymi, na końcu dłuższy odcinek główną, ruchliwą szosą. Po drodze brzegi Jeziora Żywieckiego.


Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu Stok pod Kościelcem (740 m), znajdującym się na grzbiecie pod szczytem Jaworzyny (861 m). Szlak żółty biegnie z Międzybrodzia Żywieckiego, prowadzi tędy również szlak niebieski z Czernichowa na Przełęcz Przysłop Cisowy.
Schodzimy dość stromo w dół, wzdłuż linii grzbietu, wyznaczającej granicę gminy Czernichów i miasta Żywiec. Na siodle 610 m znajduje się malownicza polana Żłoby. Mijamy kulminację 624 m i schodzimy na kolejne siodło 540 m z polaną Przysop. Osiągamy niewyraźny szczyt Starego Gronia (550 m) i wkraczamy na teren miasta Żywiec. Schodzimy nadal przez wypłaszczenie Na Polanie i linią niewielkiego grzbietu.


Docieramy do ruchliwej szosy nr 948 Kęty – Żywiec, którą biegnie ul. Krakowska. Skręcamy w lewo obok pomnika ofiar katastrofy autokaru i okazałego mostu nad potokiem.
W 1978 r. z mostu spadły 2 autokary wiozące pracowników z okolic Żywca do kopalni, zginęło 30 osób. W 1989 r. miał tu miejsce pierwszy w Polsce skok na bungee.
Idziemy szosą, biegnącą stokiem wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego. Docieramy do dzielnicy Oczków, gdzie w głębi po lewej znajduje się kościół.
Oczków – dawna wieś, obecnie dzielnica Żywca, powstała w XVI w. w dobrach Komorowskich. W 1608 r. weszła w skład klucza ślemieńskiego, należała do Wielopolskich, Michałowskich i Habsburgów. W 1966 r. dolna część wsi została zatopiona przez wody Jeziora Żywieckiego, w 1992 r. weszła w skład Żywca. Kościół św. Maksymiliana Kolbe powstał w latach 1982-86.
Przecinamy dolinę potoku, z lewej dochodzi szosa nr 946 z Suchej Beskidzkiej. Za nami panorama Oczkowa na tle grzbietu Jaworzyny. Na przystanku komunikacji miejskiej szlak żółty się kończy.

Dodaj komentarz