Szlak żółty Ostre – dolina Leśnianki – Malinowska Skała

Kategoria: Szlaki piesze gminy Lipowa, Szlaki piesze Pasma Skrzycznego i Baraniej Góry
Tagi:

Szlak żółty Ostre – dolina Leśnianki – Malinowska Skała (6,6 km)
Ostre (530 m) – (3,7 km) dolina Leśnianki (660 m) – (6,6 km) Malinowska Skała skrzyżowanie (1080 m) 2.30/1.40 h, 550 m podejść
Szlak prowadzący z Kotliny Żywieckiej pod szczyt Malinowskiej Skały w paśmie Baraniej Góry i Skrzycznego Beskidu Śląskiego. Większość szlaku asfaltową drogą w dolinie Leśnianki, na końcu większe podejście drogami leśnymi. Po drodze widoki z wyrębów na zboczach Kościelca i Malinowskiej Skały.


Trasa zaczyna się na przystanku we wsi Ostre (gm. Lipowa). Miejscowość powstała jako wieś zarębna na pocz. XVII w., jej nazwa pochodzi od pobliskiego szczytu Ostre (932 m) o stromych zboczach. Zaczynają się tu także szlaki: niebieski do Szczyrku przez Skrzyczne i zielony na Magurkę Radziechowską. Idziemy drogą asfaltową, biegnącą w górę doliny Leśnianki, rozdzielającą Równię (850 m) od Ostrego, obok leśnictw Skrzyczne i Ostre. Biegnie tędy ścieżka dydaktyczna Dolina Zimnika. Mijamy pomnik, upamiętniający miejsce zamordowania przez hitlerowców czterech Polaków, uprawiających działalność konspiracyjną 20.02 1943 r. Docieramy do dwóch skrzyżowań z kapliczką i budynkiem leśnictwa Łukaszne i polaną Bucioryska. W prawo odchodzi dolina Potoku Malinowskiego, kontynuujemy drogę doliną Leśnianki, między przednim Kościelcem (918 m) a Murońką (1021 m).


Skręcamy w prawo w kolejną asfaltową drogę zwózkową i opuszczamy dolinę. Za chwilę kolejnym skrętem w prawo wkraczamy na drogę leśną, rozpoczynając umiarkowanie strome podejście zboczami Kościelca (1022 m).

Z licznych wyrębów rozpościera się panorama otoczenia doliny Leśnianki z Zielonym Kopcem, Magurką Wiślańską i Magurką Radziechowską ze skałkami na szczycie. Podejściem przez Las Skałki docieramy na siodło pod Kościelcem (974 m).

Skręcamy w lewo koło ruin zagrody pasterskiej i rozpoczynamy podejście na zbocze Malinowskiej Skały, nadal towarzyszą nam widoki z wyrębów. Skręcamy w ścieżkę w prawo i docieramy na siodło 1080 m w głównym grzbiecie Pasma Skrzycznego i Baraniej Góry pod szczytem Malinowskiej Skały (1152 m), gdzie szlak żółty się kończy. Wyprawę można kontynuować grzbietowym szlakiem zielonym ze Skrzycznego na Magurkę Wiślańską, zaczyna się tu także łącznikowy szlak niebieski do szlaku czerwonego w kierunku Malinowa i Przełęczy Salmopolskiej.

Dodaj komentarz