Szlak żółty Jaworze – Siodło pod Przykrą – Błatnia schronisko

Kategoria: Szlaki piesze gminy Brenna, Szlaki piesze gminy Jaworze, Szlaki piesze Pasma Klimczoka
Tagi:

Szlak żółty Jaworze – Siodło pod Przykrą – Błatnia schronisko (6,2 km)
Jaworze (380 m) – (2,0 km) Jaworze Górne (450 m) – (5,4 km) Siodło pod Przykrą (801 m) – (6,2 km) Błatnia schronisko (880 m) 2.25/1.35 h, 520 m różnicy wysokości
Szlak dojściowy z Jaworza na grzbiet Pasma Klimczoka Beskidu Śląskiego i do schroniska na Błatniej. Początek asfaltem przez miejscowość, później drogami leśnymi. Po drodze uzdrowisko w Jaworzu, widokowe hale i schronisko na Błatniej.


Szlak zaczyna się w centrum Jaworza, razem ze szlakiem czarnym do Wapienicy.
Jaworze – duża wieś (7050 mieszkańców), leżąca na Śląsku Cieszyńskim, w powiecie bielskim, siedziba gminy, obejmując tylko tą miejscowość. Wzmiankowana w 1305 r., wchodziła w skład państwa i księstwa bielskiego. Pod koniec XVIII w. przeszła pod władanie baronów Saint Genois d’Anneaucourt, którzy w 1862 r. założyli uzdrowisko, rozreklamowane przez Wincentego Pola. W 1888 r. doprowadzono linię kolejową Bielsko – Cieszyn. W latach 1927-30 Jerzy Czop wybudował zakład leczniczy, który gościł wielu znanych literatów i polityków. Obecnie Jaworze jest siedzibą Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego.
Idziemy ul. Zdrojową przez centrum uzdrowiska, obok ławeczki z pomnikiem hr. Maurycego Jana Nepomucena Saint Genois d’Anneaucourt, dzięki któremu w 1862 r. Jaworze zostało uzdrowiskiem. Po lewej znajduje się rozległy park zdrojowy z fontanną solankową. Idziemy doliną Potoku Wysokiego obok biblioteki z punktem informacji turystycznej. Skręcamy w prawo w ul. Wąwóz, mijając ośrodek jazdy konnej z Gościńcem Szumny. Docieramy do ul. Turystycznej biegnącej doliną Szerokiego Potoku, mijamy hotel Jawor i Karczmę pod Błatnią. Osiągamy parking z wiatą obok leśnictwa Jaworze, gdzie opuszczamy ulicę i wkraczamy w las.


Rozpoczynamy podejście zboczem Ostrego (658 m). Za punktem widokowym na grzbiet Wysokiego i Pogórze Śląskie docieramy zakosem na grzbiet koło pomnika Heinricha Richtera (1850-1921), komendanta bielskiej straży pożarnej i szefa związku straży pożarnych Śląska Austriackiego. Kontynuujemy wspinaczkę zboczem kolejnego grzbietu – Wielkiej Polany (787 m), z wyrębów widać szczyt Palenicy i położone w dole Jaworze. Docieramy do linii grzbietu, gdzie na chwilę dołącza do nas niebieski Szlak Szklany z Jaworza Nałęża na Ranczo Błatnia. Krótkim podejściem osiągamy Siodło pod Przykrą (801 m), gdzie z lewej dołącza prowadzący grzbietem Wysokiego szlak niebieski z Wapienicy.


Podchodzimy razem z nim dość stromo przez polanę Pod Błatnią, skąd rozpościera się widok na grzbiet Szyndzielni, pasmo Groniczków Beskidu Małego i leżące w dole Bielsko-Białą. Obok przekaźnika opuszczamy linię grzbietu pod szczytem Błotnego (917 m) i wkraczamy na teren gminy Brenna. Docieramy do schroniska Na Błatniej (880 m).


Schronisko Na Błatniej zbudowało w latach 1925-26 niemieckie towarzystwo Naturfreunde z Aleksandrowic, w czasie 2. wojny światowej służyło oddziałom Wehrmachtu. Przejęte przez PTTK uległo w latach 50. i 60. XX w. rozbudowie, obecnie posiada 50 miejsc noclegowych. Z leżącej obok hali roztacza się rozległy widok na pasmo Orłowej i Równicy na pierwszym planie, Stożka i Czantorii na drugim oraz Beskid Śląsko-Morawski w tle.

Szlak żółty biegnie dalej na Klimczok, zaczynają się tu także szlaki: zielony do Brennej i czerwony do Jaworza Nałęża.

Dodaj komentarz