Janowice Wielkie (390 m) – (3,2 km) Janowicki Przełom (400 m) – (7,1 km) Ciechanowice (400 m) – (11,9 km) Marciszów (420 m) 3.00 h, 60/30 m podejść
Odcinek szlaku prowadzący doliną Bobru, płynącego malowniczym przełomem między Rudawami Janowickimi a Górami Ołowianymi. Biegnie głównie lokalnymi drogami asfaltowymi z krótkimi odcinkami nieutwardzonymi. Po drodze pałac i dwa kościoły w Janowicach Wielkich, Janowicki Przełom Bobru z mostami kolejowymi oraz pałac i kościół w Ciechanowicach.
Trasa zaczyna się na stacji kolejowej Janowice Wielkie (link do opisu stacji)
Stacja Janowice Wielkie znajduje się na linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra, odcinek Wałbrzych – Jelenia Góra zbudowano w 1867 r. jako część Śląskiej Kolei Górskiej z Kłodzka do Zgorzelca, z tego okresu pochodzi też budynek dworca. W 1920 r. linia została zelektryfikowana, jednak całość wyposażenia została wywieziona w 1945 r. do ZSRR. Ponownej elektryfikacji dokonano w 1966 r. Perony zostały przebudowane w 2016 r., zainstalowano także elektroniczne wyświetlacze.
Ze stacji idziemy ul. Kolejową obok Urzędu Gminy. Na skrzyżowaniu z ul. 1 Maja znajduje się przedwojenny drogowskaz szkoły snycerskiej z Cieplic, wskazujący drogę do stacji kolejowej i Miedzianki. Ul. Rudawską przecinamy tory i przekraczamy Bóbr. Po lewej znajduje się pałac.
(link do opisu pałacu z kategorii ciekawe obiekty wokół stacji Janowice Wielkie)
Renesansowy dwór hr. von Schaffgotschów zbudowany w latach 1608-09, przebudowano na barokowy pałac w 1775 r. z dodaniem skrzydła wschodniego. Budowlę gruntownie przebudował hr. zu Stolberg-Wernigerode w 1830 r., obecny wygląd pałacu pochodzi z czasów rozbudowy po 1917 r., kiedy powstały nowe budynki gospodarcze. Od 1962 r. mieści się w nim dom opieki społecznej. Obok znajduje się park z pomnikowymi drzewami.
Skręcamy w ul. Partyzantów, gdzie znajdują się dwa kościoły: Wniebowzięcia NMP i Chrystusa Króla.
(link do opisu kościołów z kategorii ciekawe obiekty wokół stacji Janowice Wielkie)
Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP powstał w końcu XV w., przebudowano go w XVI i ponownie w XVIII w. na barokowy. Wewnątrz gotyckie sakramentarium, rzeźby i część tryptyku, renesansowe i barokowe rzeźby oraz renesansowa chrzcielnica. Na murach zespół 7 nagrobków i epitafiów z XVI-XVIII w. W szczycie dachu znajduje się kamienny krzyż pojednania. Obecnie pełni funkcję kościoła filialnego.
Barokowo-klasycystyczny kościół Chrystusa Króla wznieśli ewangelicy w 1744 r., w 1863 r. przebudowano go na neogotycki. Wewnątrz barokowa ambona i klasycystyczna chrzcielnica oraz część wyposażenia z kościoła filialnego. Obecnie kościół pełni funkcję parafialnego, obok stoi XVIII-wieczna plebania.
Mijamy Gminny Zespół Szkół i idziemy dłuższą chwilę wzdłuż Bobru. Ul. Leśną przekraczamy rzekę. Mijamy ostatnie zabudowania Janowic Wielkich i wkraczamy w malowniczy Janowicki Przełom, oddzielający strome zbocza Gór Ołowianych, będących częścią Gór Kaczawskich (Brożyna 570 m) od łagodniejszego skłonu Rudaw Janowickich (Miedziana Góra). Ulica przechodzi w drogę bitą, przechodzimy pod stalowym mostem linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra, ścinającej tutaj zakole Bobru. Idziemy wzdłuż zakola rzeki koło skalnego urwiska i mijamy kolejny, tym razem kamienny most kolejowy. Koło małej elektrowni wodnej skręcamy w drogę polną. Idziemy wzdłuż torów, po czym przekraczamy je wiaduktem i skręcamy w szosę z Miedzianki. Mijamy dawne sztolnie rudy miedzi po prawej i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym, docierając do zabudowań Ciechanowic. Mijamy dawny młyn i piekarnię z końca XIX w., przebudowane w 1939 r. z płaskorzeźbami na elewacji i przekraczamy Bóbr. Skręcamy w boczną ulicę, biegnącą wzdłuż rzeki, docierając do pałacu.
(link do opisu pałacu z kategorii ciekawe obiektu wokół stacji Ciechanowice)
Renesansowy dwór obronny z XVII w. gruntownie przebudowano na barokowy pałac w 1. poł. XVIII w. i ponownie w 1846 r. (hr. von Prittwitz). Po wojnie mieściła się tu szkoła i dom dziecka, obecnie odremontowany przez prywatnego właściciela. Obok znajduje się zabytkowy park z fosą.
Docieramy do głównego skrzyżowania w Ciechanowicach (dojście do stacji), gdzie znajduje się kościół św. Augustyna.
(link do opisu kościoła z kategorii ciekawe obiektu wokół stacji Ciechanowice)
Kościół św. Augustyna wzniesiono w stylu gotyckim w XIV w. (wzmiankowany 1335), w 1577 r. uległ gruntownej przebudowie na renesansowy, w 1601 r. dobudowano kaplicę. Wewnątrz manierystyczny ołtarz główny i ambona oraz barokowe rzeźby i ołtarz boczny. Na murach wewnętrznych oraz w kaplicy grobowej duży zespół nagrobków i epitafiów z XVI-XVII w. von Fürstensteinów i von Reichenbachów.
Idziemy szosą do Pastewnika, koło przystanku skręcamy w boczną ulicę i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Idziemy nadal wzdłuż Bobru, za ostatnim domem asfalt się kończy, przekraczamy kładką rzekę i docieramy do szosy z centrum Ciechanowic i głównej szosy Janowice Wielkie – Marciszów. Przekraczamy metalowym mostem Bóbr i wkraczamy na teren Marciszowa. Idziemy ul. Włókienniczą, obok starego tartaku, pełniącego później funkcję zakładów bawełnianych i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Skręcamy w ul. Główną, którą biegnie szosa nr 328 z Kaczorowa. Po prawej zaczyna się kompleks budynków stacji kolejowej z dwoma wieżami ciśnień. Koło poczty skręcamy w ul. Dworcową wiodącą do stacji kolejowej, gdzie kończy się nasza trasa.
(link do opisu stacji)
Stacja Marciszów powstała na zbudowanej w 1867 r. linii kolejowej Wałbrzych – Jelenia Góra. W 1896 r. powstała linia do Jerzmanic-Zdroju (zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1995 r., w 2008 r. wznowiono ruch towarowy do Wojcieszowa Górnego), w 1899 r. powstała linia do Bolkowa (zamknięta w 1996 r.), wreszcie w 1914 r. łącznica do Kamiennej Góry (zamknięta w 2001 r.). W 1920 r. linia główna została zelektryfikowana, jednak całość wyposażenia została wywieziona w 1945 r. do ZSRR. Ponownej elektryfikacji dokonano w 1966 r. Murowano-szachulcowy budynek dworca pochodzi z końca XIX w. z czasów budowy linii bocznych. W 2016 r. zmodernizowano perony.