Szlak św. Jakuba Via Regia (boczny) Malczyce – Kwiatkowice – Prochowice
Malczyce – (5,7 km) Droga 338 – (10,1 km) Kwiatkowice – (14,1 km) Prochowice
Odcinek alternatywnego przebiegu Szlaku św. Jakuba Via Regia. Prowadzi głównie przez lasy łęgowe pograniczem Wysoczyzny Średzkiej i Doliny Odry. Nawierzchnia: Malczyce – Kwiatkowice – asfalt i zniszczony bruk, Kwiatkowice – Prochowice – droga leśna i asfalt. Po drodze zabytkowy kościół w Malczycach i rynek w Prochowicach.
Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i Dworcowej w Malczycach, dokąd Szlak św. Jakuba Via Regia biegnie z Proszkowa. Idziemy ul. 1 Maja na północ razem ze szlakiem zielonym ze Środy Śląskiej. Mijamy kilka willi z XIX/XX w., w jednej z nich mieści się poczta.
Docieramy do głównego skrzyżowania, gdzie znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.
Neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP pochodzi z 1905 r. Wyposażenie głównie neogotyckie, witraże współczesne. Przed kościołem rzeźba św. Jana Nepomucena z 1723 r.
Po lewej strony ulicy stoi pomnik XXV-lecia z 1980 r. Idziemy dalej ul. 1 Maja, na łuku drogi w lewo warto podejść kawałek prosto do dawnego promu na Odrze.
Przeprawę przez Odrę wzmiankowano w 1267 r., prom powstał w tym miejscu po uregulowaniu Odry w XVIII w. Po obu stronach znajdowały się restauracje i schrony dla przewoźników. W 1912 r. uruchomiono tu kursy statków pasażerskich do Lubiąża. Zniszczony w 1945 r. prom uruchomiono ponownie trzy lata później. W 1967 r. w czasie przeprawy cyrku zatonęły dwa wozy. W 1974 r. kilka km dalej zbudowano nowy most na Odrze w związku z czym przeprawę promową zlikwidowano. Obok stoi pomnik, wskazujący poziom wody podczas powodzi w latach 1854-1997.
Ulica 1 Maja zmienia kierunek na zachodni, przechodzimy przez dawny teren przemysłowy. Po lewej ciągnęły się zabudowania dawnej cukrowni.
Cukrownia w Malczycach powstała w 1897 r., po wojnie funkcjonowała pod nazwą 'Małoszyn’, posiadała Dom Robotnika z salą kinową. Zakład zlikwidowano w 2005 r. i wyburzono. Po cukrowni pozostały tylko dwa kominy i resztki zabudowań.
Po prawej mijamy willę fabrykancką i kilka domów robotniczych, za nimi znajdują się zrujnowane zabudowania dawnej papierni.
Zakłady papiernicze w Malczycach zbudowano w 1910 r., obok powstała Fabryka Celulozy Słomowej, którą ponownie uruchomiono po zniszczeniach wojennych w 1949 r. Obecnie opuszczone budynki fabryczne znajdują się w stanie kompletnej ruiny i pewnie niedługo znikną z krajobrazu.
Zabudowa się kończy i opuszczamy Malczyce. Na rozdrożu skręcamy razem ze szlakiem zielonym w prawo, w drogę wyłożoną zniszczonym, starym brukiem. Wkraczamy na teren gminy Prochowice, idziemy chwilę wzdłuż Odry po czym droga skręca w lewo i wkracza w las łęgowy. Na rozdrożu brukowanych dróg skręcamy w prawo (droga pożarowa nr 9) i idziemy nadal przez las kilkakrotnie zmieniającą kierunek drogą. Po chwili docieramy do drogi nr 338 Kawice – Wołów, biegnącej zbudowaną w 1974 r. estakadą nad Odrą i terenami zalewowymi.
Przechodzimy pod drogą, opuszcza nas szlak zielony, skręcający w prawo do Lubiąża. Przekraczamy Cichą Wodę, z lewej przychodzi żółty szlak z Lubiąża. Idziemy nadal starym brukiem (droga pożarowa nr 9) przez las łęgowy. Na rozdrożu z brukowaną drogą, biegnącą z dawnego brodu na Odrze skręcamy w lewo. Przekraczamy Kanał Rogowski i opuszczamy las. Mijamy okazały dąb i docieramy do fermy na granicy Rogowa Legnickiego i Kwiatkowic.
Na asfaltowej drodze z Rogowa Legnickiego koło wytwórni pasz skręcamy w prawo. Idziemy chwilę szosą, koło pierwszych zabudowań Kwiatkowic skręcamy w lewo w drogę bitą. Wkraczamy w las, droga przechodzi w gruntową. W środku lasu opuszcza nas szlak żółty, który skręca w lewo. Opuszczamy las, mijamy małą fermę i docieramy ponownie do szosy na końcu Kwiatkowic. Przed nami panorama Prochowic z wieżą zamku.
Idziemy szosą prosto (uwaga na mylne oznakowanie), koło oczyszczalni ścieków wkraczamy na teren miasta Prochowice. Idziemy ul. Jagiellońską, mijamy stację uzdatniana wody z lat międzywojennych i stadion. Wkraczamy w zabudowę miasta z lewej z ul. II Armii WP przychodzi ponownie szlak żółty.
Ul. Jagiellońska doprowadza nas do pl. M. Kopernika, gdzie skręcamy w prawo i koło drewnianych rzeźb wojów w lewo w ul. 1 Maja (szlak żółty idzie prosto na dworzec autobusowy).
Krótka ul. 1 Maja doprowadza nas na rynek (z prawej przychodzą szlaki żółty i zielony z dworca autobusowego).
Prochowice zachowały zabytkowy średniowieczny układ miasta z prostokątnym rynkiem i wychodzącymi z niego sześcioma ulicami, prowadzącymi do dawnych bram. Na środku rynku stoi ratusz. Pierwszy powstał w XIV w. i był przebudowany w 1424 r. Obecny wzniesiono w 1642 r. i gruntownie przebudowano po 1769 r. na klasycystyczny. Wieloboczna sygnaturka z ażurowym hełmem pochodzi z XVIII/XIX w. Koło ratusza stoi zniszczony pomnik z 1966 r. upamiętniający XXI. rocznicę marszu nad Nysę Łużycką.
Najstarszy dom w Rynku (nr 29) z 1588 r. zachował na wyższych piętrach renesansowe opaski okien. Pozostałe zabytkowe kamienice w rynku pochodzą z 2. połowy (nr 6, 12-14) i końca XIX w. (nr 10-11).
Tu kończy się ten odcinek trasy, Szlak św. Jakuba Via Regia (boczny) biegnie dalej do Jaśkowic.