Szlak konny Chrząstawa Wielka – Brzezia Łąka – Nieciszów

Kategoria: Szlaki konne gminy Czernica, Szlaki konne gminy Długołęka, Szlaki konne gminy Oleśnica, Szlaki konne Równiny Oleśnickiej
Tagi:

Szlak konny Chrząstawa Wielka – Brzezia Łąka – Nieciszów (14,5 km)
Chrząstawa Wielka – (4,8 km) Brzezia Łąka – (9,5 km) Oleśniczka – (14,5 km) Nieciszów
Odcinek głównego szlaku konnego Dobrej Widawy. Biegnie płaskim terenem Równiny Oleśnickiej. Prowadzi prawie wyłącznie drogami bitymi i gruntowymi. Po drodze malownicza dolina Widawy i kilka kompleksów leśnych. Szlak nadaje się również do turystyki pieszej i rowerowej.


Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Spokojnej w Chrząstawie Wielkiej (gm. Czernica). Szlak konny biegnie ze Zbytowej. Jedziemy ul. Leśną i w lewo Lubczykową do Stajni Widawa i Ośrodka Sportów Konnych. Opuszczamy wieś, wkraczając na łąki nad Widawą, skręcamy dwukrotnie drogą polną w lewo i przekraczamy potok Mrówka. Asfaltową ul. Młyńską docieramy do dawnego młyna. Drogą bitą przekraczamy Widawę przy małym jazie, opuszczamy gminę Czernica, wkraczając na teren gminy Długołęka. Jedziemy dłuższą chwilę przez las, przekraczając strugę Żabnik.


Opuszczamy las, przecinamy rzekę Oleśnicę i docieramy na skraj wsi Brzezia Łąka a dokładniej przysiółka Dębna. Jedziemy ul. Główną koło zabytkowego domu, ul. Chmielną na wprost opuszczamy wieś.

Drogą polną przecinamy szosę Brzezia Łąka – Kątna, mijamy po prawej wzgórze Barańczyk (134 m), po czym jedziemy dłuższy czas skrajem lasu. Przez pola docieramy do drogi bitej Piecowice – Oleśniczka, gdzie skręcamy w prawo. W lewo odchodzi tu szlak dojazdowy do Śliwic i Kiełczówka.

Przekraczamy ponownie rzekę Oleśnicę i docieramy do zabudowań Oleśniczki. Wieś wzmiankowana była w dokumencie ks. Henryka Brodatego z 1204 r., należała do wtedy do klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu. Na szosie z Kątnej kierujemy się na wprost, na głównym skrzyżowaniu skręcamy w lewo na szosę w kierunku Rakowa.

Na zakręcie szosy kierujemy się na wprost w drogę gruntową przez niewielki kompleks leśny. Na polach skręcamy w prawo, docierając do rozgałęzienia krótkiego szlaku dojazdowego do stadniny Rancho w Piszkawie (0,9 km). Skręcamy tu w lewo i zaraz w prawo w las.

Przecinamy drogę szutrową Raków – Nowy Dwór, po czym jedziemy dłuższą chwilę leśną drogą bitą. Na skraju lasu opuszczamy powiat wrocławski i gminę Długołęka, wkraczając na teren powiatu oleśnickiego i gminy Oleśnica. Drogą bitą przez pola docieramy do zabudowań Nieciszowa, gdzie na głównym skrzyżowaniu kończy się nasza trasa. Szlak konny biegnie dalej do Stępinia, zaczyna się tutaj szlak dojazdowy do Borowej.

Dodaj komentarz