Szlak czarny Wapienica stadion – Jaworze (3,6 km)
Wapienica stadion (380 m) – (3,6 km) Jaworze (380 m) 0,55 h, 20 m podejść
Krótki szlak spacerowy z Wapienicy do Jaworza. Prowadzi głównie ulicami. Po drodze park zdrojowy i kościół katolicki w Jaworzu.
Trasa zaczyna się w dzielnicy Bielska-Białej – Wapienicy, dokąd szlak czarny biegnie z Aleksandrowic. Prowadzi tędy także szlak niebieski ze schroniska na Błatniej do stacji w Wapienicy.
Wapienica wzmiankowana była w 1568 r. i zamieszkana w większości przez kolonistów niemieckich, wchodząc w skład bielskiego państwa stanowego. Od poł. XIX w. zaczął rozwijać się przemysł, w 1888 r. doprowadzono linię kolejową Cieszyn – Bielsko. W 1977 r. wieś została włączona w granice Bielska-Białej.
Idziemy ul. Telimeny obok stadionu i małego parku w Wapienicy. Z prawej dochodzi ul. Światopełka, którą wkraczamy na teren gminy i miejscowości Jaworze.
Jaworze – duża wieś (7050 mieszkańców), leżąca na Śląsku Cieszyńskim, w powiecie bielskim, siedziba gminy, obejmując tylko tą miejscowość. Wzmiankowana w 1305 r., wchodziła w skład państwa i księstwa bielskiego. Pod koniec XVIII w. przeszła pod władanie baronów Saint Genois d’Anneaucourt, którzy w 1862 r. założyli uzdrowisko, rozreklamowane przez Wincentego Pola. W 1888 r. doprowadzono linię kolejową Bielsko – Cieszyn. W latach 1927-30 Jerzy Czop wybudował zakład leczniczy, który gościł wielu znanych literatów i polityków. Obecnie Jaworze jest siedzibą Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego.
Idziemy ul. Graniczną, przecinając główną ul. Średnią z przydrożnym krzyżem. Wijącą się ul. Pagórkową osiągamy niewielkie wzgórze 405 m z widokiem na grzbiet Szyndzielni. Schodzimy lekko, opuszczając na chwilę teren zabudowany i nawierzchnię asfaltową. Skręcamy w lewo w ul. Koralową, idąc skrajem parku zdrojowego z kortami, tężnią i siłownią zewnętrzną. Na głównej ul. Wapienickiej skręcamy w prawo, mijając punkt informacji turystycznej i amfiteatr. Skręcamy ponownie w prawo, w alejkę biegnącą przez pełen pomnikowych drzew zabytkowy park zdrojowy. Mijamy staw i docieramy do katolickiego kościoła Opatrzności Bożej.
Klasycystyczny kościół wzniesiony został w 1802 r. na miejscu drewnianej świątyni Wszystkich Św. z 1644 r. Kościół został przebudowany w 1886 r., w 1933 r. dobudowano transept z kopułą. Wewnątrz znajduje się późnobarokowe tabernakulum i dwa klasycystyczne ołtarze boczne. W jednym z ołtarzy znajduje się obraz MB Berdyczowskiej (patronki konfederatów barskich) z 1806 r. Na przylegającym cmentarzu, znajduje się wydzielona część z pamiątkowym obeliskiem i kilkunastoma kamiennymi płytami nagrobnymi hrabiów Saint Genois d’Anneacourtów oraz Rudzkich z Kiczyc, Bludowskich z Błędowic, Centnerów z Cententalu i Laszowskich z Laszowa.
Drogą dojazdową do kościoła obok pomnika Józefa Piłsudskiego docieramy do ul. Zdrojowej, gdzie szlak czarny się kończy. Obok stoi ławeczka z pomnikiem hr. Maurycego Jana Nepomucena Saint Genois d’Anneaucourt, dzięki któremu w 1862 r. Jaworze zostało uzdrowiskiem. Zaczyna się tutaj szlak żółty do schroniska na Błatniej.
W pobliżu znajduje się także pałac i kościół ewangelicki.
Klasycystyczny pałac zbudowali w XVIII/XIX w. baronowie Laszowscy i de Saint Genois d’Anneaucourt. Brama ozdobiona jest figurami puttów, które trzymają barwne tarcze herbowe obydwu rodów. Po 1945 r. w pałacu mieścił się Państwowy Dom Dziecka dla sierot wojennych i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W styczniu 2010 r. znaczna część pałacu spłonęła, obecnie został odbudowany.
Klasycystyczny kościół ewangelicki powstał w latach 1782-86 na mocy Patentu Tolerancyjnego cesarza Józefa II. W latach 1851-52 zbudowano wieżę kościelną, w 1912 r. powstało prezbiterium.