Beskid Żywiecki Szlak czerwony Markowe Szczawiny – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki

Kategoria: Szlaki turystyczne Pasma Babiogórskiego
Tagi:

Szlak czerwony Markowe Szczawiny – Babia Góra – Przełęcz Krowiarki (7,4 km 2.45/3.05 h). Odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Przebieg: Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Kościółki – Pośredni Grzbiet – Babia Góra – Gówniak – Sokolica – Przełęcz Krowiarki
Startujemy koło schroniska Markowe Szczawiny (1190 m), szlak czerwony prowadzi tu z Przełęczy Glinne przez Mędralową. Idziemy w górę, kamienistą ścieżką, najpierw umiarkowanie potem dość stromo, aż dochodzimy do głównego grzbietu Pasma Babiogórskiego i granicy polsko-słowackiej na Przełęczy Brona (1408 m). Skręcamy w lewo i idziemy w górę, odkrytym grzbietem wśród kęp kosodrzewiny, po dłuższej chwili osiągamy kulminację Kościółków (1615 m). Pokonujemy chwilowe wypłaszczenie na Przełęczy Lodowej i mozolnie w górę, przez Pośredni Grzbiet wspinamy się na najwyższą kulminację Babiej Góry – Diablak (1725 m), gdzie opuszczamy granicę. Kontynuujemy wędrówkę grzbietem, schodzimy umiarkowanie w dół na kulminację Gówniaka (1617 m). Pokonujemy wypłaszczenie z Zimnym Stawem i nadal lekko w dół na kulminację Kępy (1530 m). Teraz zejście robi się bardziej strome, wchodzimy w las, aż dojdziemy do skalnego urwiska Sokolicy (1367 m). Dalej w dół najpierw umiarkowanie, a potem stromo przez Zubrzyckie Stromizny, aż osiągniemy Przełęcz Krowiarki (1012 m). Szlak czerwony biegnie dalej na Cyl Hali Śmietanowej i Policę.
Zobacz mapę

Dodaj komentarz