Dobrzenice

Kategoria: Gmina Ciepłowody, Wzgórza Niemczańskie

Mała wieś w gminie Ciepłowody, położona u wschodniego podnóża Wzgórz Dobrzenickich, które od niej wzięły swoją nazwę. Wieś istniała już w XIII w., chociaż niektóre źródła niemieckie przypisywały jej założenie starożytnym Galom. W XVI w. większość mieszkańców przyjęła protestantyzm. Koło kościoła stał pomnik, który wg legendy odwiedzającym go młodym parom zapewniał długie lata w szczęściu. W 1908 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Ciepłowody – Kondratowice, na terenie wsi powstały aż trzy przystanki.

Warto zobaczyć:

Kościół MB Różańcowej, wczesnogotycki z końca XIII w., przebudowany w XVI w. i w 1740 r., kiedy uzyskał barokowy wygląd. Wieża pochodzi z końca XIX w. Wewnątrz skromne wyposażenie z XVIII w., na murze renesansowe płyty nagrobne z 1554 i 1579 r.

1 myśl na temat “Dobrzenice

  1. Bosko

    Moja Mama pochodzi z tych okolic, miałem okazję być tam wielokrotnie jako dziecko a teraz juz jako osoba dorosła. W słowach nie potrafie jako człowiekowi z miasta z Gniezna powiedzieć o klimacie i historii bo sa one tak satysfakcjonujące, że trzeba tam samemu przyjechać. Powietrze atmosfera ludzi ale przede wszystkim piękne okolice zapierają dech w piersiach. Dobrzenice, Ciepłowody, Bobolice trochę dalej ale wszystkie te miejscowości są wspaniałe. To jest urok prawdziwej Wsi

Dodaj komentarz