Zielona ścieżka Buczkowice – Jama – Chata na Groniu

Kategoria: Szlaki piesze gminy Buczkowice, Szlaki piesze gminy Wilkowice, Szlaki piesze Kotliny Żywieckiej, Szlaki piesze Pasma Klimczoka

Zielona ścieżka Buczkowice – Jama – Chata na Groniu

Buczkowice – (2,2 km) Jama – (3,7 km) Chata na Groniu (680 m) 1.25/1.00 h
Krótka ścieżka dojściowa do Chaty na Groniu, położonej na zboczu Magury (1109 m) w Paśmie Klimczoka Beskidu Śląskiego. Początkowo łagodna trasa wśród pól, na końcu strome podejście do Chaty.


Ścieżka zaczyna się na rondzie w Buczkowicach.
Buczkowice – duża wieś gminna, położona przy szosie Bielsko-Biała – Szczyrk, powstała ok. 2. poł. XVI w. na terenie dominium łodygowickiego. W 1975 r. urodził się tu Łukasz Kruczek, trener skoków narciarskich.
Idziemy deptakiem wzdłuż Żylicy, mijając Urząd Gminy. Po chwili skręcamy w prawo (w lewo można dojść do pobliskiego kościoła w Buczkowicach).


Kościół Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach zbudowano z darów miejscowej ludności w latach 1901-04, wg projektu bielskiego architekta, Emanuela Rosta. Świątynię rozbudowano w latach 1986-89, powstało wtedy nowe prezbiterium, nadbudowano wieżę o 11 m. W pobliżu kościoła znajduje się kaplica MB Częstochowskiej, powstała przed 1860 r.


Przekraczamy kładką Żylicę, docieramy do ruchliwej ul. Wiślańskiej (trasa Bielsko-Biała – Szczyrk), gdzie skręcamy w lewo i od razu w prawo w ul. Gminną. Docieramy do ul. Woźnej, gdzie znowu skręcamy w lewo i za chwilę w prawo w ul. Brzeziny. Opuszczamy Buczkowice, idziemy drogą polną u podnóża Magury. Można stąd podziwiać widoki na Beskid Mały i Kotlinę Żywiecką.

Docieramy do do przysiółka Buczkowic o nazwie Do Jamy. Wkraczamy na ul. Paproci (po lewej za ogrodzeniem ciekawa ludowa kapliczka ze św. Mikołajem). Docieramy do głównej ul. Jama, gdzie w lewo. Idziemy lekko po górę, mijając ośrodek Villa Viki. Ulica przechodzi w drogę bitą, którą opuszczamy na ostrym zakręcie.

Wkraczamy na teren gminy Wilkowice. Idziemy wąską ścieżką przez las, mozolnym podejściem pod górę, momentami stromo. Na łuku w prawo podejście łagodnieje, po chwili osiągamy drogę bitą z czarnym szlakiem z Sanktuarium na Górce.

Wychodzimy na polanę z przysiółkiem Nadmeszna. Po lewej mijamy Agro Spa Ranczo, zaraz za nim pojawia się już Chata na Groniu, gdzie nasza ścieżka się kończy.
Chata na Groniu – położona na stoku Magury na wys. 680 m góralska karczma z noclegami, obok znajduje się wyciąg narciarski, biegnie tędy różańcowy szlak maryjny z Mesznej do Sanktarium na Górce w Szczyrku.

Dodaj komentarz