Żerniki Wrocławskie

Kategoria: Gmina Siechnice, Równina Wrocławska


Wieś w gminie Siechnice, położona na Równinie Wrocławskiej. Wzmiankowana w 1284 r., założona na trakcie handlowym z Wrocławia do Strzelina. Zniszczona w czasie wojny 30-letniej, po której większość gospodarstw przyłączono do folwarku. W latach 1564-1682 własność Rhedigerów, od pocz. XVIII w. rodziny von Riemberg, od poł. XIX w. do lat 30. XX w. rodziny von Gossow-Reinhart. Obecnie wieś jest rozbudowującym się podmiejskim osiedlem Wrocławia.

Warto zobaczyć:

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony został przez ewangelików w 1923 r. w konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą (mur pruski). Materiał budowlany pochodził z rozbiórki magazynu fabryki amunicji na wrocławskich Karłowicach. Obok wejścia znajduje się tablica, upamiętniająca tysiąclecie chrztu Polski.

W pobliżu starego kościoła w latach 2007-14 powstała nowa, większa świątynia o dość odważnej, eklektycznej architekturze.

Dawny folwark, w którym znajdował się dwór z pocz. XVII w., przebudowany w 1906 r., niestety nie zachował się do naszych czasów.
Ul. Kolejowa – przedszkole, mające siedzibę w dawnej Villi Toni z pocz. XX w., w której mieściła się szkółka drzew Paula Laqua.

Ul. Kolejowa – kompleks szkoły (stary budynek z ok. 1920 r. i nowy budynek z 2006 r.) oraz hali sportowej z 2012 r.

Ul. Parkowa – zabytkowy park z XVII w., przebudowany w końcu XIX w.

Ul. Wrocławska ze zbiornikiem przeciwpożarowym.

[mapsmarker marker=”144″]

Dodaj komentarz