Wieś gminna w powiecie oleskim, położona przy linii kolejowej Kluczbork – Fosowskie. Wzmiankowana w dokumencie Bolesława II opolskiego (1313-56). Od 1628 r. własność Paczyńskich, od 1671 r. Blonkowskich, od 1834 r. ks. raciborskich Hohenlohe. W 1853 r. zniesiono pańszczyznę. W XIX w. funkcjonowały tu warzelnia potażu, wapiennik, dwie kuźnie żelaza, dwa młyny wodne. W 1868 r. doprowadzono kolej na trasie Kluczbork – Fosowskie. W XIX/XX w. działały Towarzystwo Czytelni Ludowych i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.
Warto zobaczyć
Neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z lat 1910-1911. Poprzedni drewniany wzmiankowany w 1447 r., przebudowany w 1777 r., w 1925 r. przeniesiony do Gliwic, gdzie pełnił rolę kaplicy cmentarnej. Na cmentarzu pomnik poległych w I i II wojnie światowej oraz kaplica z k. XIX w.
Klasycystyczny pałac z XVIII/XIX w. wzniesiony przez hr. Wiktora von Hessen – Rothenburg. W 1921 r. częściowo wysadzony w powietrze przez powstańców śląskich. Obecnie własność prywatna, popada w ruinę. Wokół zabytkowy park z pomnikowym miłorzębem dwuklapowym.
Dwór z XVIII/XIX w., przebudowany z zatraceniem cech stylowych, wokół zabudowania folwarczne.
Zabytkowa chałupa drewniana.
Barokowa figura św. Jana Nepomucena.
Budynek stacji kolejowej.
Do Zębowic należy przysiółek Nowa Wieś.