Wieś w gminie Kąty Wrocławskie, położona na Równinie Wrocławskiej. Wzmiankowana w 1217 r. pod nazwą Zachouici jako darowizna Zachariasza, syna Artwiga dla biskupa wrocławskiego. W XVIII w. własność barona von Stillfrieda, w 1795 r. pana von Pertkenau. Na pocz. XIX w. kupił ją Heinrich von Zedlitz, od 1838 r. do 1945 r. była w posiadaniu fundacji dla panien z rodu von Zedlitz.
Warto zobaczyć:
Kościół Wniebowzięcia NMP, pierwotny istniał już w 1217 r., obecny gotycki, prawdopodobnie z 1514 r., w 1891 r. drewnianą wieżę zastąpiono murowaną i zbudowano południową kaplicę. Jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, w którym sklepienie krzyżowe. Wewnątrz neogotycki ołtarz główny z 1899 r. i dwa boczne z 1893 r., poza tym elementy barokowe i rokokowe. Na murze cmentarnym renesansowe płyty nagrobne rodziny von Seidlitz z lat 1578-1612, częściowo przedstawiające zmarłe w młodym wieku dzieci oraz mauzoleum rodziny Brauer.
Dawny klasztor elżbietanek z 1902 r. (ul. Piwna 7).
Dom przy ul. Słonecznej 27 z pocz. XX w., prawdopodobnie dawna szkoła ewangelicka.
Na południe od wsi znajduje się jedno z nielicznych wzniesień na Równinie Wrocławskiej – Szubieniczna Góra (187 m), jej nazwa pochodzi od średniowiecznej szubienicy. Obecnie znajduje się tu duże wyrobisko kopalni piasku, z którego krawędzi rozpościera się interesująca panorama okolic. Na północ od wsi kolejne wyrobisko piaskowni.