Zabłocie

zywiec-ul-tetmajera-sola-7
Dawna osada założona w XV w., przyłączona do Żywca w 1950 r. Przed 2. wojną światową zamieszkana była w znacznej części przez społeczność żydowską. Po doprowadzeniu linii kolejowej w 1878 r. rozwinął się tu przemysł.

Warto zobaczyć:

Budynek dworca kolejowego powstał w 1878 r., krótko przed 1. wojną światową, został gruntownie przebudowany przez Roberta Fussgangera w stylu podhalańskim z elementami secesji.

Po drugiej stronie ul. Armii Krajowej zachowała się wieża ciśnień.

Ul. Dworcowakościół św. Floriana wzniesiony w stylu modernistycznym aczkolwiek nawiązującym do architektury neoromańskiej. Budowę rozpoczęto w 1935 r. i kontynuowano (z przerwą w latach wojennych) do 1954 r. Dom nr 49 z okazałą eklektyczną elewacją należał do Józefa Munka, który prowadził tu hotel i restaurację. Na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wesołej znajduje się okazała kamienica Pod Góralem, dawny hotel braci Bergerów z freskiem przedstawiającym górala.

Most Solny, zbudowany u zbiegu Soły i Koszarawy. Most został odbudowany po powodzi przez żołnierzy LWP w 1958 r., o czym informuje stosowna tablica. Obecnie planuje się zbudowanie nowego mostu i poprowadzenie pod nim nowej obwodnicy.

Browar Żywiec – jeden z największych browarów w Polsce, założony w 1856 r. przez arcyks. Karola Stefana Habsburga. W dawnej leżakowni można zapoznać się z technologią produkcji piwa, następnie odwiedzić Karczmę Galicyjską z k. XIX w. i lokal z okresu międzywojennego. Wszystkiego można tu dotykać a wizyta kończy się degustacją napoju, którą można kontynuować w firmowej Piwiarni Żywieckiej.

Ul. Browarna – wiadukt na linią Żywiec – Zwardoń. Kaplica św. Floriana z pocz. XIX w., wieża dobudowana w 1894 r. Wewnątrz drewniany ołtarz z dwiema kolumnami, na którym umieszczony jest obraz św. Floriana, pochodzący z XIX w. Obok kapliczka z figurą Chrystusa, upadającego pod krzyżem. Pomnik ku czci poległych w 1940-41 i 1946 r.

Ul. Objazdowa – przejazd na rozgałęzieniu linii Żywiec – Bielsko-Biała i Żywiec – Sucha Beskidzka.

Ul. Słonki – fabryka papieru założona w 1833 r., w 1930 r. połączyła się z papiernią Solali. Kompleks budynków fabrycznych, położony nad Sołą posiada charakterystyczną wieżę.

Ul. Sportowa – przejazd na linii Żywiec – Zwardoń.

Ul. Stolarska – cmentarz komunalny. Obok znajduje się cmentarz żydowski, powstały w XIX w. Znajduje się tu ok. 500 zachowanych macew z lat 1853-1946. Dom przedpogrzebowy uległ pożarowi w 2005 r. Na cmentarzu pochowany został Walter Munk, oficer Wojska Polskiego, odznaczony orderem Virtuti Militari.

Ul. Tetmajera – widoki na papiernię Solali i otoczenie Żywca. Przejazd na linii Żywiec – Zwardoń.

Ul. Tetmajera – jaz na Sole i malowniczy odcinek rzeki, podcinającej stromo opadające zbocze Małego Grojca (422 m).

Ul. Wesoła – wiadukt kolejowy na linii Żywiec – Bielsko-Biała.

Przez Zabłocie przebiegają następujące szlaki:
Szlak żółty Żywiec – Grojec – Żywiec Browar
Szlak niebieski Żywiec – Sopotnia Mała
Niebieska ścieżka Żywiec dworzec – Grojec (612 m) – Żywiec Browar

Dodaj komentarz