Wisła

wisla-zameczek-habsburgow-2.jpg Wisła - Zameczek Habsburgów Miasto (11,5 tys. mieszkańców) w powiecie cieszyńskim, położone w Beskidzie Śląskim, w dolinie Wisły, rozdzielającej Pasma Czantorii i Równicy. Znany i popularny ośrodek turystyczny. Charakterystyczną cechą Wisły jest wielowyznaniowość, połowa mieszkańców to luteranie, 30 % stanowią katolicy. Osadę założyli robotnicy leśni, pierwsza wzmianka w 1615 r., mieszkańcy składali się z uciekających przed prześladowaniami ewangelików i wołoskich pasterzy. Od końca XIX w. zaczął się rozwój ruchu turystycznego, związanego z wyprawami do źródeł Wisły, przyczynił się do tego etnograf Bogumił Hoff. W 1915 r. Wisłę uznano za letnisko, w latach 1928-33 doprowadzono linię kolejową na trasie Ustroń – Wisła Głębce. W okresie międzywojennym znacznie rozbudowano miejscowość. Druga fala rozbudowy przypadła na lata 60. i 70., od 1962 r. Wisła posiada prawa miejskie.

Warto zobaczyć:

Kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła z lat 1833-38, klasycystyczny z wieżą z lat 1861-63.

Neogotycki kościół katolicki Wniebowzięcia NMP

z lat 1850-56, wzniesiony na miejscu drewnianej świątyni ewangelickiej z 1644 r. Obok znajdował się cmentarz ewangelicki na którym zachował się grób pastora Andrzeja Lehockiego z 1794 r. z epitafium w języku starosłowackim.

Stara karczma

z 1794 r. obecnie siedziba Muzeum Beskidzkiego, otwartego w 1964 r. Dokumentuje ono kulturę materialną i sztukę ludową górali śląskich, wśród eksponatów wnętrze dawnej kurnej chaty.

Zameczek myśliwski

wybudowany w 1897 r. na Przysłopie pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W 1986 r. przeniesiony do centrum Wisły jako siedziba lokalnego oddziału PTTK. Wybudowany w stylu alpejskim z galerią otaczającą budynek z wszystkich stron.
Oficjalna strona Wisły

Dodaj komentarz