Wielka Czantoria

Kategoria: Miasto Ustroń, Miasto Wisła, Pasmo Czantorii
Tagi: ,

Szczyt 995 m w Beskidzie Śląskim, najwyższy w całym paśmie Czantorii, wyniosły i stromo opadający do doliny Wisły. Położony na granicy polsko-czeskiej góruje nad Ustroniem. Nazwa pochodzi od słowa „czartoryja” czyli miejsce nawiedzane przez czarty. Z Czantorią związana jest legenda o rycerzach oczekujących na zew do boju ze złem i niesprawiedliwością. Szczyt licznie odwiedzany już od pocz. XIX w., obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całych Beskidach. Na znajdującą się pod szczytem Polanę Stokłosica biegnie kolej linowa. Na północnych zboczach Czantorii w 1996 r. utworzono rezerwat o pow. 98 ha, chroniący drzewostan o charakterze zbliżonym do naturalnego z przewagą buka. Po stronie czeskiej rezerwat Čantoria o pow. 40 ha chroni fragment naturalnej buczyny karpackiej z okazami cisów.

Warto zobaczyć:

Wieża widokowa o wys. 29 m, wybudowana w 2002 r. przez prywatną czeską spółkę, rozległe widoki na Beskid Śląski, Śląsko-Morawski, Żywiecki i Małą Fatrę, przy dobrej widoczności można dostrzec Tatry.
Schronisko Čantoryje, wybudowane przez niemiecką organizację Beskidenverein w 1904 r. W 1920 r. znalazło się po stronie czeskiej, w 1948 r. upaństwowione, rozbudowane w latach 70.


Widoki z wieży

Dodaj komentarz