Tworóg

Kategoria: Gmina Tworóg, Równina Opolska


Wieś gminna w powiecie tarnogórskim, położona przy szosie Tarnowskie Góry – Lubliniec i towarowej linii kolejowej Fosowskie – Tarnowskie Góry. Wieś powstała na pocz. XVI w., wzmiankowana w 1530 r. W latach 1826-1945 pałac i okoliczne dobra należały do rodziny książąt Hohenlohe-Ingelfingen z Koszęcina. W okresie hitlerowskiego reżimu w latach 1936-45 miejscowość nosiła nazwę Horneck.
(za Wikipedią)

Warto zobaczyć:

Kościół św. Antoniego Padewskiego z lat 1815-17, zbudowany na miejscu drewnianego. W 1905 r. ks. Mikołaj Knossalla znacznie rozbudował kościół powiększając go o poprzeczną nawę i obecny chór. Wewnątrz znajduje się słynący łaskami obraz św. Antoniego, ołtarz główny z XVII w., organy klasycystyczne z XIX w.

Zabytkowy dom drewniany.
Klasycystyczny pałac z 2. poł. XVIII w., wzniesiony na miejscu wcześniejszego, wzmiankowanego w 1679 r. Przebudowany w latach 1805 i 1923. Obok późnobarokowa kaplica Serca Jezusowego z 1796 r., podbita gontem i zwieńczona kopułą. Oficyna pałacowa z 1. poł. XIX w. Pozostałości parku w którym znajdują się pomniki przyrody: jesion wyniosły i wiąz polny. Pałac jest siedzibą Urzędu Gminy.

Budynek stacji kolejowej z poł. XIX w., linię doprowadzono w 1857 r. jako jedną z pierwszych na ziemiach polskich.

Dodaj komentarz