Tworków

Kategoria: Gmina Krzyżanowice, Kotlina Raciborska
Tagi:


Duża wieś w gminie Krzyżanowice, położona w Kotlinie Raciborskiej, przy szosie i linii kolejowej Racibórz – Chałupki. Powstała prawdopodobnie ok. 1258 r., wzmiankowana w 1350 r., jako własność rodziny Tworkowskich, później przechodziła w ręce Klemów, Wodnikowskich, Wieczów, Gaszynów i Reiswitzów. W XIV w. zbudowano pierwszy kościół i zamek. W XVI-XVIII w. miejscowi chłopi często brali udział w buntach, na czele pierwszego z nich w 1591 r. stanął młynarz Walenty Kias. Szkoła istniała już w 1674 r., nową zbudowano w 1800 r. W 1847 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Racibórz – Chałupki. W 1868 r. mieszkańcy zorganizowali pielgrzymkę do Ziemi Świętej, w 1875 r. powstała szosa. W 1921 r. wieś została po stronie niemieckiej, jednak mieszkańcy aktywnie działali w Związku Polaków w Niemczech, działały polskie organizacje: Kółko Śpiewacze, Klub Teatru Amatorskiego, Klub Sportowy Sokół.

Warto zobaczyć:

Barokowy kościół śś. Piotra i Pawła z lat 1691-94, zbudowany wg projektu Jana Zellera z Opawy, po spaleniu poprzedniego w 1676 r. Jednonawowy, wieża z dwoma przybudówkami. We wnętrzu późnobarokowa iluzjonistyczna polichromia z 1749 r. barokowy ołtarz główny, dwa boczne, ambona i loża kolatorska z bogatą dekoracją snycerską, późnorenesansowa płaskorzeźba cudu św. Judy Tadeusza z pocz. XVII w., barokowy ołtarz MB z Dzieciątkiem z k. XVII w. i kamienna płyta nagrobna Filipiny Cappy (zmarłej w 1839 r.). Najcenniejsza jest zawartość podziemi – odkryta niedawno krypta rodowa Reiswitzów z 11 trumnami z ok. 1650 r., wykonanymi z miedzi i pokrytymi bogatą polichromią. Odnowiony kościół uzyskał w 2002 r. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Zabytek Zadbany. Przed kościołem rzeźba św. Floriana z 1751 r.
Kaplica z 1965 r. z rzeźbą św. Jana Nepomucena z 1758 r.
Krzyż – pomnik poległych w wojnie prusko-francuskiej 1870-71.
Dawny młyn.

Ruiny pałacu. Na fundamentach średniowiecznego zamku w 2. poł. XVI w. wzniesiono renesansową rezydencję Wodnikowskich, później Wieczów. W 1872 r. uległa ona gruntownej przebudowie na neorenesansową wg projektu Heidenreicha, powstała wtedy wysoka wieża w skrzydle zachodnim. Pałac posiada trzy skrzydła na planie zbliżonym do podkowy, dziedziniec otoczony jest dwukondygnacyjnymi arkadami. Budowla uległa zniszczeniu podczas pożaru w 1931 r. i ponownie, podczas działań wojennych w marcu 1945 r. i od tej pory pozostaje w ruinie. Obecnie ruiny są remontowane przez gminę Krzyżanowice z zamiarem udostępnienia do zwiedzania. Obok pałacu znajduje się basen i malowniczy staw, do którego prowadzi pomnikowa Aleja Zamkowa, obsadzona dębami, topolami, lipami, kasztanowcami i bukami.
Pomnikowa Aleja Hroza, rosnąca na grobli łączącej Tworków z Bieńkowicami. Jej nazwa pochodzi od morawskiego słowa hroza (grobla), obsadzona jest ponad 40 okazami lip, klonów, dębów i kasztanowców.

1 myśl na temat “Tworków

  1. Ewa z Rodziną

    Piękne okolice. Cisza, spokój – pola, woda, las i ruiny, które zachwycają. Szkoda, że nie ma pieniędzy na restaurację zabytku – taki zamek to skarb ! Do tego luz i dobra kuchnia. Raz w roku goscimy w Tworkowie i każdorazowo jesteśmy zauroczeni !

Dodaj komentarz