Tułowice

Kategoria: Gmina Tułowice, Równina Niemodlińska
Tagi: ,


Wieś gminna w powiecie opolskim, położona na Równinie Niemodlińskiej, nad rzeką Ścinawą, przy szosie Niemodlin – Korfantów i linii kolejowej Opole – Nysa. Wzmiankowana w 1447 r., istniała tu parafia św. Rocha. Niemiecka nazwa Tillowitz pochodzi prawdopodobnie od imienia Tilo. W XVI w. własność Puecklerów i rodu von Dreske, od 1604 r. von Zierotinów, w 1779 r. wniesiona w wianie przez Marię von Zierotin Johannowi Nepomukowi Carlowi Praschmie. W 1783 r. powstała huta żelaza Theresienhuette, w 1813 r. w stajniach zamkowych rozpoczęła działalność fajansiarnia. W 1835 r. majątek kupił hr. Ernest von Frankenberg – Ludwigsdorf. W 1887 r. doprowadzono linię kolejową Opole – Nysa. W latach 30. XX w. majątek został skonfiskowany przez rząd, bowiem hr. von Frankenberg należał do opozycjonistów wobec rządów Hitlera.

Warto zobaczyć:

Neorenesansowy pałac wzniesiony w 1879 r. przez hr. Fryderyka Frankenberg-Ludwigsdorf von Schellendorf, na miejscu starszego założenia, którego przebudowę rozpoczął Louis von Praschma w 1824 r. Od 1937 r. ośrodek szkoleniowy leśnictwa, w czasie II wojny światowej szpital wojskowy. Od 1946 r. internat Technikum Leśnego, w pobliskich budynkach gospodarczych umiejscowiono Technikum Leśne i Liceum Ogólnokształcące. Posiada bogaty wystrój architektoniczny. Obok stajnia, czworaki, bażanciarnia, psi cmentarz i staw. W okazałym parku egzotyczne drzewa, np. sośnica japońska. Do parku powadzi olbrzymi taras z fontanną, przy zachodniej elewacji marmurowa ława z gryfami oraz brązowa rzeźba Diany. Wewnątrz reprezentacyjna Sala Myśliwska dekorowana stiukami zoomorficznymi.

Kościół św. Rocha z lat 1829-40, wzniesiony na miejscu drewnianego, w stylu bazylikowym, obok płyta nagrobna zmarłego w 1598 r. Heinricha von Dreske.
Dawny kościół ewangelicki z 1913 r., wzniesiony przez właściciela fabryki porcelany Erharda Schlegelmilcha dla fachowców sprowadzonych z Suhl w Turyngii. W 1945 r. opuszczony, w 1990 r. przejęty przez katolików i odrestaurowany jako kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Obok dawny cmentarz ewangelicki i droga krzyżowa, biegnąca do kościoła św. Rocha.

Wytwórnia fajansu, założona w 1813 r. przez von Praschmę, od 1842 r. własność Ernesta von Frankenberga, który rozpoczął produkcję czarnego fajansu delikatnego. W latach 1889-1904 r. rozbudowana przez Erharda Schlegelmilcha jako manufaktura porcelany. Działała jeszcze do niedawna jako Fabryka Porcelitu Tułowice. Zachował się budynek administracyjny z 1904 r.
Młyn z 1763 r.
Stacja kolejowa z 1887 r.
Stara Willa dzierżawcy fabryki porcelany z 1912 r.

Oficjalna strona gminy

Dodaj komentarz