Trasa 32 Nowa Ruda Przedmieście – Drogosław – Jaworów – Ludwikowice Kłodzkie – Nowa Ruda Zdrojowisko

Żeby zobaczyć przebieg trasy kliknij ikonkę „zobacz wszystkie warstwy danych”

9,9 km, 3.10 h, suma podejść 410 m

Nowa Ruda Przedmieście – 1,6 km – Bogusza – 1,3 km – Drogosław – 1,9 km – Jaworów – 2,0 km – Ludwikowice Kłodzkie – 1,3 km – Pod Włodyką – 1,8 km – Nowa Ruda Zdrojowisko

Dojazd – stacje Nowa Ruda Przedmieście i Nowa Ruda Zdrojowisko na linii Kłodzko – Wałbrzych (D15). Jeżdżą tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Kłodzko Miasto – Wałbrzych Główny/Miasto i Kudowa-Zdrój – Wrocław Główny/Jelenia Góra. Nowa Ruda Przedmieście i Nowa Ruda Zdrojowisko są przystankami na żądanie.

Trasa prowadzi pograniczem Wzgórz Włodzickich i Wyrębińskich. Ze stacji Nowa Ruda Przedmieście schodzimy do zabytkowej kopalni węgla, podchodzimy na Boguszę, by zejść do Drogosławia z kościołem św. Barbary. Następnie podchodzimy do malowniczo położonego Jaworowa, by zejść do doliny Włodzicy na skraju Ludwikowic Kłodzkich. Ostatni etap trasy prowadzi pod szczyt Włodyki, by zejść obok bunkrów dawnej fabryki amunicji do stacji Nowa Ruda Zdrojowisko.

Trasa zaczyna się na stacji Nowa Ruda Przedmieście.

Stacja Nowa Ruda Przedmieście powstała w 1880 r. jako bocznica do kopalni Ruben. Posiadała trzy tory i kolejkę linową, dowożącą urobek z kopalni Rudolf w Przygórzu. Po 1945 r. uruchomiono tu także stację osobową, po likwidacji kopalni w poł. lat 90. XX w. zredukowaną po rozebraniu bocznych torów do przystanku.

Schodzimy szlakiem dojściowym do ul. Tuczyn, gdzie spotykamy Górniczy Szlak Młoteczkowy znakowany dwoma czarnymi kilofami, którym będziemy podążać. Przekraczamy deptakiem Piekielnicę i docieramy do zabytkowej kopalni węgla (391 m).

Kopalnia węgla Ruben (Szyb Lech) powstała w 1868 r. i została rozbudowana w 1890 r., po wojnie otrzymała nazwę Nowa Ruda. Po zaprzestaniu wydobycia w 1994 r. kopalnię udostępniono do zwiedzania. Do dzisiaj zachowały się: nadszybie z wieżą i maszynownią z 1890 r. oraz hale kompresorów, wentylatorów i warsztatu mechanicznego. Udostępniona do zwiedzania sztolnia ma 700 m, trasę pokonuje się w kaskach górniczych, a atrakcją jest przejazd podziemną kolejką.

Spod kopalni idziemy ul. Obozową obok dawnego szybu Anna.

Basztowy budynek wieży wyciągowej zbudowano w 1898 r. nad wcześniej powstałym szybem wentylacyjnym i podsadzkowym Anna. Szyb przestał działać w latach 30. XX w., obecnie znajduje się na terenie zakładów ZPAS-Net.

Przekraczamy Włodzicę i docieramy do ul. marsz. Piłsudskiego, którą biegnie droga nr 385 z Ludwikowic Kłodzkich. Mijamy sklepy i skręcamy w drogę gruntową, która rozpoczynamy strome podejście. Wkraczamy w las, dolinką i zarośniętą ścieżką docieramy do skraju lasu pod szczytem Boguszy (539 m) we Wzgórzach Włodzickich. Widać stąd Góry Stołowe i Krępiec w masywie Góry Świętej Anny. Schodzimy ścieżką skrajem lasu, wkraczamy weń i biegnącą dolinką drogą bitą docieramy do większej doliny i ul. Jedności w osiedlu Drogosław. Skręcamy w ul. Andersa, którą docieramy do ul. Jana Pawła II. Warto podejść 100 m w prawo do kościoła św. Barbary (425 m).

Neoromański kościół św. Barbary wzniesiono w 1910 r. wg projektu znanego architekta Ludwiga Schneidera, posiada charakterystyczną wierzę w formie westwerku. Obok znajduje się cmentarz z kaplicą i Ukrzyżowaniem z lat budowy kościoła.

Ul. Jana Pawła II i Jawornik podchodzimy koło przedwojennego krzyża do punktu widokowego na Góry Sowie. Przecinamy zagajnik i osiągamy siodło 525 m pod Czerwieniem (610 m) z wiatą. Roztacza się stąd szeroka panorama Gór Sowich, w dole widać mosty linii kolejowej Kłodzko – Wałbrzych. Idziemy przez rozrzucone zabudowania osiedla Jaworów i schodzimy do doliny Szczerbnicy. Krótkim podejściem osiągamy drogę gruntową, którą docieramy do żeliwnego XIX-wiecznego krzyża.

Mijamy siodło pod kulminacją 528 m, po czym schodzimy zdecydowanie z widokiem na Wzgórza Wyrębińskie i most kolejowy w Ludwikowicach Kłodzkich do doliny Włodzicy. Przekraczamy rzekę, ul. Główną osiągamy skraj Ludwikowic Kłodzkich z okazałym domem nr 5 z ok. 1910 r.

Przechodzimy przez rondo na skrzyżowaniu z drogą nr 381 Kłodzko – Wałbrzych i idziemy chwilę ulicą wzdłuż obwodnicy Nowej Rudy. Skręcamy w drogę polną, którą zaczynamy strome podejście, wkraczając we Wzgórza Wyrębińskie. Przechodzimy pod podwójnym wiaduktem kolejowym – pierwszym linii Kłodzko – Wałbrzych i drugim dawnego toru wyciągowego bocznicy do kopalni w Miłkowie. Podchodzimy zboczem Tyńcowej (552 m) do punktu widokowego na Garb Dzikowca i Wzgórza Włodzickie oraz pobliskie osiedle Orkany. Koło wiaty wkraczamy w las i przez kulminację 553 m docieramy do drogi betonowej (580 m) pod szczytem Włodyki (682 m).

Zmieniamy kolor szlaku na czarny pieszy i idziemy chwilę po poziomicy, obok kilku bunkrów-magazynów, związanych z fabryką amunicji z czasów II wojny światowej w Miłkowie. Skręcamy w drogę leśną, którą schodzimy bocznym grzbietem z powrotem do ulicy i stacji Nowa Ruda Zdrojowisko, gdzie kończy się nasza trasa.

Przystanek Nowa Ruda Zdrojowisko (461 m) położony jest na linii kolejowej Kłodzko – Wałbrzych, powstałej w latach 1879-80. Odcinek ten posiada parametry głównej linii i ze względu na przeprowadzenie w trudnym, górskim terenie obfituje w liczne obiekty inżynieryjne (mosty, tunele). Ruch pasażerski zawieszono tu w 2006 r., jednak dzięki inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego przywrócono go w 2009 r., jeżdżą tędy pociągi Kolei Dolnośląskich w relacjach Kłodzko Gł. – Wałbrzych Gł. i Kudowa-Zdrój – Wałbrzych Gł. Przystanek położony jest wysoko nad osiedlem, na zboczu Włodyki (682 m) we Wzgórzach Wyrębińskich. Został uruchomiony w 1896 r. z inicjatywy właściciela tutejszego uzdrowiska, Adama, który postawił tu niewielki drewniany budynek-wiatę. W czasie przebudowy linii na dwutorową w latach 1908-13 powstał drugi budynek murowany. W 1910 r. planowano nawet bocznicę do uzdrowiska, jednak ze względu na strome nachylenie terenu odstąpiono od projektu. Po 1945 r. z przystanku korzystali uczniowie mieszczącego się w dawnym uzdrowisku Zespołu Szkół Gimnazjalnych, obecnie wykorzystywany jest głównie turystycznie.

Dodaj komentarz