Szydłowiec Śląski

Kategoria: Gmina Niemodlin, Równina Niemodlińska


Wieś w gminie Niemodlin, położona na Równinie Niemodlińskiej, przy towarowej linii kolejowej Szydłów – Gracze. Wzmiankowana w 1241 r., od 1533 r. własność Pücklerów. W 1887 r. doprowadzono linię kolejową Szydłów – Lipowa Śl.

Warto zobaczyć:

Kościół Imienia Marii. Pierwotny drewniany wzmiankowano w 1335 r. W 1616 r. protestanci wznieśli obecny, murowany, w 1629 r. edyktem cesarza Ferdynanda II zwrócony katolikom. W 1945 r. kościół zamieniono na kuźnię i warsztat, jednak szybko przywrócono go wiernym. Nad wejściem tablica erekcyjna z herbami Pückler i Odrowąż. Wewnątrz ołtarz, ambona, konfesjonał, stalle i ławki, dzieła nyskich artystów: rzeźbiarza Hermanna Fischera i malarza Caspra Wincklera. Obok stała kaplica z pocz. XVII w., zniszczona w 1945 r.
Ruiny dworu Pücklerów z 1565 r., gruntownie przebudowanego w 1854 r., zniszczonego w 1945 r. Wokół dawny park krajobrazowy z wkomponowaną rzeką Ścinawą.
Pomnikowy Dąb Pücklera, o obwodzie pnia 8,87 m. Pod nim kamień z inskrypcją z 1867 r. ”Tu padł rycerz Zygmund Stosch w pojedynku z rycerzem Wacławem Pücklerem Groditzkim na Szydłowcu 1537”. Podobno podczas gdy Pückler walczył na wojnie, jego żona zdradzała go z najlepszym przyjacielem, Stoschem. W czasie kiedy ewangelicy posiadali kościół pod dębem nabożeństwa odprawiali katolicy. W pobliżu ruiny obozu Służby Pracy z lat 30. XX w., członkowie zajmowali się regulacją rzek i melioracją pól.

Dodaj komentarz