Szydłów

Kategoria: Gmina Tułowice, Równina Niemodlińska


Wieś w gminie Tułowice, położona na Równinie Niemodlińskiej, przy linii kolejowej Opole – Nysa, od której odgałęzia się czynna w ruchu towarowym linia do Graczy. Otoczona jest ze wszystkich stron przez Bory Niemodlińskie, na północny zachód od wsi znajduje się rezerwat torfowiskowy Złote Bagna (utworzony 19 lipca 2001 r. na pow. 33,17 ha), powstały na obszarze wybierzysk torfu Das Goldmoor, które eksploatowano do ok. 1925 r. W czasie 2. wojny światowej poligon lotniczy, po którym pozostał bunkier żelbetowej konstrukcji. Występuje tu torfowisko wysokie, rosną cenne rośliny, m. in.: rosiczka okrągłolistna, borówka bagienna, bagno zwyczajne, wełnianka.
Wieś wzmiankowana ok. 1247 r., mieszkańcy zajmowali się pracą na roli oraz bartnictwem. W okolicy istniały smolarnie, cegielnie, parowy tartak i kopalnie złóż torfu. W 1830 r. założono szkołę katolicką, w 1887 r. w lesie na zachód od wsi ulokowano węzłową stację kolejową, od linii Opole – Nysa odgałęziała się linia do Lipowej Śl. przez Niemodlin. W 1910 r. Hermann Thaler założył zakład ceramiczny, funkcjonujący do dzisiaj jako cegielnia. W 1937 r. hitlerowcy zmienili nazwę Schiedlow na Goldmoor.

Warto zobaczyć:

Neobarokowy kościół św. Józefa z 1913 r., użyta do budowy cegła pochodziła z miejscowej cegielni, bazalt na podmurówkę sprowadzono z Ligoty Tułowickiej.
Zabytkowa stacja kolejowa z 1887 r., z wiaduktem na linii prowadzącej do Graczy. Obok rosną pomnikowe modrzew i sosna.

Dodaj komentarz