Świniary

Kategoria: Miasto Wrocław, Równina Oleśnicka


Dawna wieś, obecnie osiedle we Wrocławiu, położone przy linii kolejowej Wrocław – Poznań i szosie do Obornik Śląskich. Dawna osada służebna, której mieszkańcy zajmowali się hodowlą świń, wzmiankowana w dokumencie ks. Henryka III Białego w 1266 r. Komes Mikora z Ołbina darował wieś klasztorowi w Lubiążu, w 1351 r. Karol IV przekazał ją Piotrowi z Żarowa. Jeszcze w 1622 r. mieszkało tu 25-50% Polaków. W 1973 r. Świniary włączono w granice Wrocławia.

Warto zobaczyć:

Neoromański kościół św. Jadwigi Śl. – pierwotny, drewniany kościół wzmiankowany był w 1318 r. W czasie reformacji przeszedł w ręce ewangelików, w 1654 r. powrócił do katolików. W 1880 r. zbudowano murowaną wieżę, do której w 1892 r. dostawiono korpus obecnego kościoła.


Pałac w stylu angielskiego neogotyku zbudowano w 1845 r. z fundacji hr. Bernharda zu Stolberg-Stolberg wg projektu radcy budowlanego Fleischingera. W 1895 r. obiekt kupiło miasto z przeznaczeniem na ośrodek dla rekonwalescentów. Po wojnie mieszkali tu pracownicy PGR, obecnie zaniedbany pałac stanowi własność prywatną.

Folwark pałacowy.

Dawna gospoda zur Friedenseiche, obecnie siedziba Rady Osiedla Świniary.

Przystanek Wrocław Świniary znajduje się na linii kolejowej Wrocław – Poznań, zbudowanej w 1856 r. i zelektryfikowanej w 1970 r. Na zmodernizowanej linii zatrzymują się składy Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych.

[mapsmarker marker=”162″]

Dodaj komentarz