Sulistrowiczki

Kategoria: Gmina Sobótka, Masyw Ślęży


Wieś letniskowa w gminie Sobótka, położona w Masywie Ślęży, między Ślężą a Radunią. Wzmiankowana w 1677 r. jako Klein Sieberwitz, należała do 1810 r. do wrocławskich augustianów. W 1845 r. we wsi działało 28 warsztatów rzemieślniczych, głównie tkackich. Na pocz. XX w. wieś kupił Erich Bohn, powstało sanatorium, pojawili się turyści. Obecnie rozwija się zabudowa letniskowa.

Warto zobaczyć:

Kościół Matki Bożej Dobrej Rady z lat 1992-2000, zbudowany w stylu góralsko-zakopiańskim wg projektu J. Wojnarowicza, wewnątrz wystrój, nawiązujący do pogańskich rzeźb ślężańskich, dwa niedźwiedzie podtrzymujące stół ołtarzowy, za nim mnich i grzyb.
Kompleks sanatoryjny zbudowany w 1914 r. przez E. Bohna, na miejscu dawnego dworu z 1747 r., obecnie ośrodek Caritas. Budynek sanatorium z ok. 1930 r., przy bramie dzwonnica, w dawnym parku sanatoryjnym szereg drzew i krzewów egzotycznych. Po drugiej stronie szosy powstał obszerny Park Wenecja o pow. 8 ha, zbudowano tu liczne stawy, fontanny i kaskady wodne. Na teren parku prowadzą dwie kamienno-drewniane bramy z fragmentami nagrobka ks. von Schönaich-Carolath ze Słupic z ok. 1560 r. (personifikacje wiary i miłosierdzia oraz akantowe ornamenty, obecnie częściowo zaginione). W ścianie stajni kolejny fragment – Zmartwychwstanie Pańskie. Resztę ogrodzenia rozebrano ok. 1970 r. W parku tłumnie odwiedzana studnia św. Świerada, zwana Źródłem Życia i pomnikowy dąb szypułkowy o obw. 3,75 m.

Dodaj komentarz