Strupina

Kategoria: Gmina Prusice, Wzgórza Trzebnickie


Wieś w gm. Prusice, położona przy szosie nr 339 Wołów – Żmigród. Dawne miasto, wzmiankowane w 1253 r. Miasteczko posiadało prawo polskie i należało do jednego z najmniejszych na Śląsku. Pełne prawa miejskie Strupina uzyskała na pocz. XVI w. Należała do wielu właścicieli m.in. Frankenbergów, Zedlitzów i Nikischów.
W czasie wojny 30-letniej miasto było wielokrotnie plądrowane i niszczone. W 1733 r. zostało zniszczone przez wielki pożar. Szczytowy punkt rozwoju miasto osiągnęło w 1861 r., kiedy liczyło 903 mieszkańców. Strupina została mocno zniszczona w 1945 r., utraciła wtedy prawa miejskie.

Warto zobaczyć:

Neoromański kościół Niepokalanego Serca NMP został zbudowany przez ewangelików w latach 1879-81, na miejscu wcześniejszego, wzmiankowanego w 1376 r., obecnie służy katolikom. Obok znajduje się budynek dawnej szkoły ewangelickiej z 1912 r.

Miejscowość zachowała dawny miejski układ urbanistyczny z rynkiem i wychodzącymi z niego 6 ulicami. Jesienią 1945 r. zachodnia i wschodnia pierzeja rynku spłonęły i zostały rozebrane. Do dzisiaj zachowała się brukowana nawierzchnia.

Ul. Piastowska – pomnikowy dąb i biblioteka, mieszczącą się w budynku dawnego dworu z 1900 r.

Skromny kościół pomocniczy św. Józefa zbudowany dla katolików w latach 1910-14.

Ul. Rzemieślnicza – 2 pomnikowe dęby – jeden z nich zwany był Cesarskim, pod nim leży tablica, upamiętniająca 25-lecie panowania cesarza Wilhelma II.

[mapsmarker marker=”106″]

Dodaj komentarz