Wieś w gminie Bystrzyca Kłodzka, położona w Rowie Górnej Nysy, u południowych stóp Krowiarek. W rejonie ujścia Równicy do Nysy Kłodzkiej miał znajdować się gród Kobylice, strzegący traktu handlowego na Przełęcz Międzyleską. Wieś wzmiankowana w 1269 r., należała do rodu von Pannwitzów, w 1378 r. istniało tu wolne sędziostwo. W 1416 r. wzmiankowano wapiennik, w 1484 r. wieś przeszła w ręce Schaffgotschów. W końcu XV w. funkcjonowała kopalnia rud żelaza i kuźnica. W 1604 r. Krzysztof von Pannwitz rozpoczął próbne wydobycie węgla kamiennego, szybko jednak zarzucone. W XVIII w. wieś została podzielona na kilka części mających różnych właścicieli. 4 czerwca 1807 r. Prusacy pokonali tu w potyczce sprzymierzone z Napoleonem wojska bawarskie. W końcu XIX w. zbudowano nową szosę z Bystrzycy Kłodzkiej do Trzebieszowic.
Warto zobaczyć:
Kościół św. Wawrzyńca
Wzniesiony po 1269 r. i rozebrany w 1898 r., obecny neoromański z lat 1898-1902 z półokrągłą absydą. Wyposażenie z lat budowy z ołtarzem głównym dłuta Józefa Elsnera i ołtarzami bocznymi dłuta Alojzego Schmidta. Wieża późnogotycka z 1524 r. o szpiczastym hełmie z neoromańską nadbudówką z 1902 r. Budynek bramny z XVIII w., obok renesansowa plebania z końca XVI w. z kamienną tablicą fundacyjną z XVII w.
Barokowy dwór, dwukondygnacyjny z końca XVIII w., przebudowany w końcu XIX w. z neogotycką częścią flankowaną wieżyczkami. W przyziemiu sklepienia ze stiukami.
Liczny zespół kapliczek, figur i krzyży przydrożnych z XVIII-XIX w.
Ze Starego Waliszowa pochodził Filip Fediuk (1907-92) zwany Filipkiem, miejscowy jasnowidz i zielarz.