Smardy

Kategoria: Gmina Kluczbork, Równina Oleśnicka
Tagi:


Wieś w gminie Kluczbork, podzielona na Smardy Dolne i Górne, położona na Równinie Oleśnickiej, przy szosie i linii kolejowej Namysłów – Kluczbork. Wzmiankowana w 1383 r. jako własność Adama Kuli. W XV w. właścicielem był Jan Hof von Kantersdorf, starosta Namysłowa, w 1521 r. Jan Bierdski, w 1530 r. Bartosz Krzencziessa. Ok. 1650 r. właścicielem części Smard był Zygmunt von Heydebrand, jego córka Anna Joanna wniosła ją w wianie Mikołajowi von Frankenberg-Proschlitz, inna część należała do rodu Frankenberg-Ludwigsdorf, a pod k. XVIII w. do rodu von Monsterberg und Muenckeau. W 1868 r. doprowadzono linię kolejową Wrocław – Kluczbork.

Warto zobaczyć:

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, pierwotny wzmiankowany w 1376 r., obecny z 1893 r., wzniesiony na miejscu drewnianego z 1636 r.
Neoklasycystyczny pałac z 2. poł. XIX w., zbudowany wg projektu Carla Gotharda Langhansa. Po 1945 r. siedziba PGR, obecnie własność prywatna. Wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, składa się z wyższej części środkowej i dwóch niższych skrzydeł po bokach. Fasada z centralnym ryzalitem i portykiem wgłębnym. Na parterze sala balowa i bankietowa, na piętrze pokoje. Wokół park krajobrazowy z cennym dębem szypułkowym.

Dodaj komentarz