Równica

Kategoria: Gmina Brenna, Miasto Ustroń, Pasmo Równicy
Tagi:

Szczyt 885 m, położony w Beskidzie Śląskim, najwyższy w całym Paśmie Równicy, góruje od wschodu nad Ustroniem. Przebiega tędy granica Ustronia i Brennej. Nazwa wzmiankowana w 1566 r. jako „Rownicze” bierze się od wyglądu szczytu, który oglądany z daleka jest płaski.

Warto zobaczyć:

Schronisko na Równicy

drugie polskie schronisko turystyczne w Beskidzie Śląskim. Mały schron zbudowali Niemcy w 1923 r., odkupiony przez PTT w 1926 r. i zaadaptowany na schronisko, bywali tu wojewoda śląski Michał Grażyński i prezydent Ignacy Mościcki. W latach 1933-34 powstała droga do schroniska, wybudowana przez Ochotnicze Drużyny Robotnicze. W czasie wojny mieścił się tu posterunek obserwacyjny Luftwaffe. Przebudowane w latach 1966-68.
Strona schroniska

Kamień ewangelików

kamienny ołtarz z wyrytym krzyżem i kielichem, obok leży głaz, na którym wyryto cytat „Miejsce w którym stoisz, święte jest”. W czasie kontrreformacji (1654-1709) odbywały się tu tajemne nabożeństwa ewangelików.
Koliba pod Czarcim Kopytem, restauracja urządzona w starej chałupie góralskiej z 1793 r. We wnętrzach m.in. sala Pysk Diabła i Żarna do mielenia grzechów ludzkich.
Strona Koliby
Znajduje się tu także park linowy i Park Extreme z całorocznym torem saneczkowym.

Dodaj komentarz