Radochów

Kategoria: Gmina Lądek Zdrój, Góry Złote
Tagi:

Wieś w gminie Lądek Zdrój, położona w dolinie Białej Lądeckiej między Górami Złotymi i Krowiarkami. Wzmiankowana w 1362 r.,położona przy Solnej Drodze. Przez długi czas, do 1620 r. własność von Pannwitzów. Ostatni z rodu – Bernard zmarł w 1624 r. w więzieniu zamku kłodzkiego za udział w buncie przeciwko Habsburgom. Wieś kupił wtedy von Neuhaus, później przeszła w ręce von Haugwitzów. W XIX w. miał miejsce rozwój wsi, po doprowadzeniu linii kolejowej z Kłodzka do Stronia Śl. w 1897 r. Radochów stał się małym letniskiem. Prowadziła tędy znana trasa do Jaskini Radochowskiej i do kaplicy na Cierniaku.

Warto zobaczyć:

Kościół św. Mikołaja

renesansowy z 1614 r., zbudowany na miejscu drewnianego z I poł. XVI w. (pierwszy wzmiankowany był w 1384 r.). Kwadratowa wieża zwieńczona smukłym hełmem. Wewnątrz wyposażenie z XVIIIXIX w., z ołtarzem głównym A. Schmidta z poł. XIX w. W murze renesansowe nagrobki von Pannwitzów z XVI-XVII w. Obok plebania z naczółkowym dachem z 1787 r.
Renesansowy dwór z II poł. XVI w. zbudowany przez von Pannwitzów, przebudowany w końcu XVIII w. Wejście obudowane portykiem z balkonem. Zachowały się elementy dekoracji sgraffitowej, obramienia okien, renesansowy portal i resztki polichromii we wnętrzach.
Liczny zespół kapliczek i krzyży podróżnych, związany z XIX-wiecznym ośrodkiem pielgrzymkowym. Jedna z nich, domkowa z XVIII w. została podobno wystawiona na grobie szwedzkiego generała, który poległ w Rudawicach w 1639 r.
Więcej o Radochowie

Dodaj komentarz