Wieś w gminie Żarów. Wzmiankowana w 1339 r. Już w XIII w. istniał we wsi zamek, który do 1277 r. należał do księcia wrocławskiego. W tym samym roku znalazł się w księstwie legnickim. W 1339 r. książę Bolko II podarował wieś Johannowi von Tschirn, którego potomkowie byli właścicielami do 1520 r. W tym czasie, przed 1365 r. istniał tu mały dwór obronny. W latach 1520-1725 Pyszczyn należał do rodziny von Reichenbach. Następnie, w 1727 r. biskup Ludwik Franciszek Neuburski wydzierżawił majątek Heinrichowi Gottfriedowi baronowi von Spaetgen. Josefa Barbara, córka Heinricha Gottfrieda , wyszła za mąż za Friedricha Rudolfa hrabiego von Matuschka und Toppolczan i wniosła mu w wianie posiadłości. W XIX w. właścicielem był m.in. Joseph Maximilian hrabia von Matuschka und Toppolczan baron von Spaetgen. To on właśnie założył teatr, przebudowując budynek dawnego spichlerza. Przedstawienia odbywały się w nim do poł. XIX w. Ostatnim właścicielem z tej rodziny był Heinrich Gottfried, który zginął w lutym 1945 r.
Warto zobaczyć:
Neogotycki kościółek św. Antoniego z 1895 r., wzniesiony jako kaplica grobowa właścicieli majątku. Obok sztuczna romantyczna ruina wieży z XVIII/XIX w.
Wczesnoklasycystyczny pałac wzniesiony w 1794 r., na miejscu wcześniejszego z 1727 r., restaurowany w 1882 r., częściowo zdewastowany w 1945 r. Po wojnie pałac został upaństwowiony, a jego właścicielem był PGR w Szczepanowie. Obecnie znajdują się w nim mieszkania prywatne. Obiekt należy do AWRSP. Rozplanowany na rzucie podkowy, dwutraktowy, dwukondygnacjowy, nakryty dachami dwuspadowymi z lukarnami, o skromnych podziałach elewacji, silniej zaakcentowanej zdwojonymi pilastrami ujmującymi portal wejściowy, podkreślony na tle dachu półkolistym przyczółkiem. Obok park z k. XVII-XIX w. i dawny teatr z 1783 r., obecnie budynek gospodarczy.
(za Wikipedią)