Přívoz

Kategoria: Śląsk Cieszyński (Zaolzie)
Tagi:

Dzielnica Ostrawy, położona na północ od centrum miasta u zbiegu Odry i Ostrawicy, znajduje się tu główny dworzec kolejowy Ostrawy. Přívoz znajdował się na historycznych Morawach, na granicy ze Śląskiem Cieszyńskim. Miejscowość wzmiankowana w 1377 r. W 1847 r. zlokalizowano tu główną stację kolejową Ostrawy na linii Wiedeń – Kraków. Miejscowość rozwinęła się w 2. poł. XIX w. wskutek industrializacji, w 1909 r. powstała elektrownia. W 1900 r. Přívoz otrzymał prawa miejskie, w 1924 r. został włączony w granice Ostrawy.

Co warto zobaczyć w Přívozie

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z lat 1896-99. Neogotycki kościół zaprojektował wiedeński architekt Camillo Sitte. Świątynia posiada dwie symetrycznie ustawione wieże, nad ołtarzem znajduje się obraz Niepokalanego Poczęcia Marii Panny autorstwa Františka Ženíška.

Secesyjne centrum miasta z przełomu XIX i XX w., postawione wg planów C. Sittego.
Stacja kolejowa Ostrava hlavní nádraží. Powstała na linii kolejowej Wiedeń – Kraków w 1847 r. Obecny budynek powstał w stylu brukselskim w 1967 r. wg projektu Lubora Laciny. Przed dworcem zbudowano charakterystyczne zadaszenie w kształcie trzyramiennej gwiazdy, na końcu każdego ramienia są przystanki innego środka komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus, trolejbus).

Dodaj komentarz