Pietrowice Wielkie

Kategoria: Gmina Pietrowice Wielkie, Płaskowyż Głubczycki
Tagi:


Wieś gminna w powiecie raciborskim, położona na Płaskowyżu Głubczyckim, przy szosie i towarowej linii kolejowej Racibórz – Głubczyce, od której odgałęzia się nieczynna linia do Kietrza. Wzmiankowana w 1273 r., jako własność biskupa ołomunieckiego Brunona, który w 1281 r. zbudował tu kościół. W latach 1557-1877 własność Gaczyńskich. W 1855 r. doprowadzono linię kolejową Racibórz – Głubczyce, w 1896 r. powstało odgałęzienie do Kietrza. W Pietrowicach urodził się ks. Paweł Schebesta (1887-1967), etnolog i znawca Pigmejów. W poniedziałek wielkanocny odbywa się tu Wielkanocna Procesja Konna, z uroczystym objazdem pól i paradą koni. Procesja połączona jest z festynem, bierze w niej udział do 150 jeźdźców.

Warto zobaczyć:

Kościół śś. Wita, Modesta i Krescencji, pierwotnie gotycki z XVI w., rozbudowany w 1822 i 1935 r. Z gotyckiej świątyni zachowały się trzy przęsła zachodnie, wieża z 1822 r. Wewnątrz obrazy z 2. poł. XVIII w., barokowe rzeźby i żeliwna płyta nagrobna z 1843 r. Wokół mur obronny z XVI w. ze strzelnicami i szkarpami uskokowymi. Przed kościołem figury św. Jana Nepomucena i Floriana.
Zagrody typu frankońskiego z XIX/XX w.
Roszarnia z k. XIX w.
Figura św. Jana Nepomucena z XVIII w.
Zrekonstruowany pomnik poległych w 1. wojnie światowej.

Budynek węzłowej stacji kolejowej.

Oficjalna strona gminy

2 myśli na temat “Pietrowice Wielkie

  1. open

    Mam wrażenie, że nazwisko powinno brzmieć Gaszyński, nie Gaczyński. W naszej okolicy Gaszyna/Gaszyński byli właścicielami zamku, ziemi itp.

Dodaj komentarz