Muczne

Kategoria: Gmina Lutowiska, Pasmo Tarnicy


Wieś w gminie Lutowiska, położona w dolinie potoku Muczny. Miejscowość znajdowała się na trasie bieszczadzkich kolejek leśnych prowadzących do dolin Wołosatego, Terebowca i stacji końcowej w Sokolikach Górskich. Przed drugą wojną światową Muczne było przysiółkiem Dźwiniacza Górnego.
W 1944 r. oddział UPA zamordował 70 osób narodowości polskiej, a ostatecznie po zniszczeniach wojennych nie pozostał żaden dom.
W 1972 r. w Mucznem powstała osada dla pracowników leśnych. W 1975 r. tereny te przejął Urząd Rady Ministrów. W Mucznem urządzono gospodarstwo rolne i ośrodek łowiecki. Przyjeżdżali na huczne polowania władcy PRL-u i ich goście z zagranicy. Były premier Piotr Jaroszewicz ustrzelił tu niedźwiedzia, który jest dziś eksponatem w muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Bywał tu Edward Gierek, Josip Broz Tito i brat szacha Iranu, książę Abdul Reza Pahlawi. Przez cztery lata wieś nosiła nazwę Kazimierzowo, nazwana tak na cześć pułkownika Kazimierza Doskoczyńskiego, „wielkiego łowczego” w ośrodku rządowym „Arłamów”. Nazwa ta funkcjonowała od 1 października 1977 r. do 1 kwietnia 1981 r. Od maja 1981 r. osadą znowu zarządza Nadleśnictwo Stuposiany.
(za Wikipedią)

Warto zobaczyć:

Krzyż z 1887 r.

Dodaj komentarz