Muchobór Wielki

Kategoria: Miasto Wrocław, Równina Wrocławska


Dawna wieś, obecnie dzielnica Wrocławia, wzmiankowana w 1155 r. jako 'Muchobór’, dodatek 'Wielki’ pojawił się po raz pierwszy w 1315 r. W 1474 r. między Karnczą Górą a Muchoborem zawarto rozejm w wojnie prowadzonej przez króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka i jego syna Władysława, króla czeskiego przeciwko królowi węgierskiemu Maciejowi Korwinowi, na mocy którego ten ostatni zachował Śląsk. W 1912 r. wieś liczyła ponad 2 tysiące mieszkańców, w 1951 r. została włączona w granice Wrocławia.

Warto zobaczyć:

Kościół św. Michała Archanioła wzmiankowany w 1347 r., obecny gotycki wzniesiony w XV w. W latach 1912-14 został znacznie rozbudowany, do małego gotyckiego kościółka dostawiono poprzecznie duży budynek neogotycki, co stanowi rzadko spotykane rozwiązanie. Nawa starego kościoła sklepiona krzyżowo, wsparta na skręconym filarze. Wewnątrz gotyckie malowidła ścienne z ok. 1470 r. i kwatera ołtarza z Ostatnią Wieczerzą. Pod okapem na zewnątrz biegnie sgraffitowy fryz z pocz. XVII w.

Ul. Żwirki i Wigury – przejazd na dawnej bocznicy do lotniska Strachowice, wiadukt Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Ul. Gagarina i Rakietowa – nowe budownictwo mieszkalne, potok Kasina.

Ul. Stanisławowska i Trawowa
Ul. Zagony – klasztor Służebniczek NMP, założony w 1908 r.

Ul. Krzemieniecka – przejazd na linii towarowej Wrocław Zachodni – Wrocław Gądów, przejazd na linii Wrocław – Wałbrzych.

Przez Muchobór Wielki biegną następujące szlaki:
Szlak niebieski Smolec – Wrocław Muchobór Wielki
Rowerowy szlak R9 Kąty Wrocławskie – Wrocław Muchobór Wielki
Rowerowy szlak R9 Wrocław Muchobór Wielki – Wrocław Stare Miasto

Dodaj komentarz