Modzurów

Kategoria: Gmina Rudnik, Płaskowyż Głubczycki
Tagi: ,


Wieś w gminie Rudnik, położona na Płaskowyżu Głubczyckim. W VI – X w. istniała tu osada wczesnośredniowieczna. Wieś wzmiankowana w 1274 r., nazwa pochodzi od słowa Mosurau, oznaczającego miejsce mokre i bagniste.

Warto zobaczyć:

Neogotycki kościół Św. Trójcy z lat 1896 – 1897, wzniesiony na miejscu poprzedniego, sięgającego ok. 1300 r. W 1921 r. przed kościołem męczeńską śmiercią zginął polski proboszcz ks. Augustyn Strzybny (1879 – 1921). Wewnątrz barokowe rzeźby: św. Notburgii z k. XVII w., MB Dobrej Rady i późnobarokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego.

Pałac w stylu neogotyku angielskiego, zbudowany przez rodzinę von Koenig, która od 1829 r. władała miejscowym majątkiem. W holu duży witraż z motywami roślinnymi, obecnie siedziba rolniczej stacji doświadczalnej. Wokół rozległy park krajobrazowy z aleją grabową i okazami drzew egzotycznych. W parku ruiny neogotyckiej kapliczki z ok. 1890 r., z kamiennym maswerkiem z ok. 1300 r., pochodzącym z prezbiterium dawnego kościoła, oraz późnoklasycystyczne mauzoleum z poł XIX w. Przed wejściem do pałacu figura św. Jana Nepomucena z k. XIX w. Obok pałacu spichlerz z XIX/XX w.

Dodaj komentarz