Marszowice

Kategoria: Gmina Oława, Równina Wrocławska


Wieś w gminie Oława, wzmiankowana w 1266 r. jako własność rodu von Marschwitz. Później należała do rodzin von Prittwitz (ok. 1360), von Schenk (XV-XVI w.), von Heugl (2. poł. XVII w.), von Mutschelnitz (zm. ok. 1724), von Hubrich (1783), von Rosenberg-Lipinsky, von Eicke und Polwitz (1833-1945). Po wojnie, do 1991 r. w majątku mieściła się Stacja Hodowli Roślin z Polwicy.

Warto zobaczyć:

Kościół Narodzenia NMP składa się z dwóch części. Murowane prezbiterium z zakrystią pochodzą z 1355 r. Szachulcowa nawa została dobudowana w XVIII w. Wystrój wnętrza barokowy.


Pałac. Pierwotnie znajdowała się tutaj wieża mieszkalna, zbudowana przez von Marschwitzów w XIII/XIV w. W XVI/XVII w. przebudowano ją na renesansowy dwór, w XVIII w. na barokowy pałac. Ostatnia, neogotycka przebudowa miała miejsce po 1833 r. za czasów rodziny von Eicke und Polwitz. Po wojnie siedziba Stacji Hodowli Roślin w Polwicy. Pałac opuszczono w 1991 r., teraz zostały z niego tylko ruiny. Pałac posiadał ośmioboczną wieżę i neogotyckie detale.[mapsmarker marker=”24″]

Dodaj komentarz