Maciejów

Kategoria: Gmina Kluczbork, Wyżyna Woźnicko-Wieluńska
Tagi: ,


Wieś w gminie Kluczbork, położona na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej.

Warto zobaczyć:

Drewniany kościół ewangelicki. Pierwotny zbudowany w 1446 r. przez proboszcza Johannesa, z pomocą właściciela wsi, von Matzdorfa. W 1532 r. przejęty przez ewangelików. Obecny, konstrukcji zrębowej z XVI/XVII w., rozbudowany w 1696 r. W 1850 r. w czasie burzy zawaliła się wieża, która nie została odbudowana. Wyposażenie wnętrza barokowe, ołtarz główny z k. XVII w. z postaciami św. Jana Ewangelisty, Katarzyny, Floriana, Jana Chrzciciela, Mojżesza oraz niezidentyfikowanej zakonnicy. Organy z 1861 r.
Klasycystyczny pałac z ok. 1790 r., zbudowany wg projektu Carla Gottharda Langhansa. Wewnątrz zachowały się romantyczne malowidła ścienne z XVIII/XIX w. Wokół park krajobrazowy, założony na pocz. XIX w. Obecnie własność prywatna, odrestaurowany, utworzono w nim muzeum (czynne: pn-sob 10-16, nie 10-14).
Pasieka zarodowa. W miejscowym dworku, zbudowanym ok. 1883 r. na tzw. Granicach, żył i pracował znany pszczelarz, ks. dr Jan Dzierżon. Po jego śmierci w 1906 r. gospodarstwo z pasieką było w posiadaniu rodziny Dzierżonów do 1946 r. W 1968 r. utworzono tu Pasiekę Zarodową, która prowadzi prace hodowlane nad rasą kraińską pszczół i wchodzi w skład Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem. Można w niej obejrzeć dworek i pomnik ks. Dzierżona, oraz kolekcję ciekawych uli w postaci ludzi i zwierząt.

Dodaj komentarz