Łozina

Kategoria: Gmina Długołęka, Równina Oleśnicka, Wzgórza Trzebnickie


Duża wieś, stanowiąca główny ośrodek północnej części gminy Długołęka. Położona jest na południowym skraju Wzgórz Trzebnickich, wzmiankowana była w 1201 r. jako własność klasztoru św. Wincentego na wrocławskim Ołbinie. Zamieszkują ją w dużej części przesiedleńcy ze wsi Tuligłowy pod Lwowem.

Warto zobaczyć:

Poewangelicki kościół MB Bolesnej, wzniesiony w latach 1710-12 w konstrukcji szkieletowej. Poprzedni, wzniesiony w 1701 r., został na polecenie niechętnych protestantom władz cesarskich rozebrany. Po 1945 r. kościół otynkowano. W południowej ścianie 2 barokowe epitafia z ok. 1735 r. Drewniana wieża-dzwonnica zwieńczona okazałym cebulastym hełmem powstała w 1776 r. Ołtarz główny ufundowany w 1714 r. przez Ch. Sylwiusza von Langenau, we wnętrzu charakterystyczne dla świątyń ewangelickich empory. Obecnie kościół stanowi Sanktuarium MB Bolesnej, znajduje się w nim cudowny obraz, pochodzący z Tuligłów pod Lwowem.

Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP wzniesiony w XV w. i przebudowany w 1676 r. We wnętrzu nakrytym drewnianym stropem znajduje się barokowe wyposażenie z k. XVII w. Ołtarz główny z 1632 r. z obrazem Trójcy Św., manierystyczny ołtarz boczny z obrazem Wniebowzięcia. Poza tym barokowa ambona i rzeźba św. Jana Nepomucena, klasycystyczny prospekt organowy i manierystyczne epitafium Heleny v. Ehediger. Na ścianach zewnętrznych trzy renesansowe płyty nagrobne. Na cmentarzu kaplica grobowa z XIX/XX w. Koło kościoła grób rodziny von Strachwitz i barokowa figura św. Jana Nepomucena z 1727 r.

Przez Łozinę przebiegają następujące szlaki:
Szlak zielony Długołęka – Zaprężyn
Rowerowy szlak czerwony Boleścin – Siedlec
Rowerowy szlak żółty wokół Długołęki

Dodaj komentarz