Lipno

Kategoria: Gmina Niemodlin, Równina Niemodlińska


Wieś w gminie Niemodlin, położona na Równinie Niemodlińskiej. Wzmiankowana w 1305 r., w 1543 r. była opuszczona. W latach 1568-1801 działał tu folwark, na którego terenie powstała w 1805 r. kolonia.

Warto zobaczyć:

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Lipno, położony na miejscu dawnego parku właścicieli Niemodlina. Pod k. XVIII w. Johann Nepomuk Karl Praschma na miejscu dawnego Zwierzyńca założył park angielski z pawilonem chińskim, stawami, sztucznymi wyspami. Podczas rewolucji francuskiej szlacheccy uchodźcy mieszkali tu w tzw. Czerwonym Domku. W skład zespołu wchodzą obecnie:
1. Kaplica Pustelnika, obok niej grób, gdzie ponoć pochowano rezydującego w niej pustelnika.
2. Głaz narzutowy, pomnikowe sosny i modrzewie.
3. Źródło Fryderyka, nazwane na cześć syna hrabiego.
4. Park dendrologiczny, założony ok. 1782 r., kiedy posadzono tu dwa jałowce wirginijskie. Obecnie rosną tu różaneczniki, azalie, kalmie i tulipanowce. Obok znajduje się Staw Zofia, koło którego zbudowano platformę widokową.
5. Zabudowania dawnego Zwierzyńca.
6. Neogotycka Brama Niemodlińska, od k. XIX w. otwierana w letnie niedziele, co umożliwiało mieszkańcom Niemodlina spacery.
7. Basen kąpielowy z 1936 r., obok bramy kapliczka z piaskowcową figurą Madonny z Dzieciątkiem z 1909 r., fundacji Elżbiety, żony Fryderyka II Praschmy.
Przez teren ZPK Lipno biegnie ścieżka dydaktyczna.

Dodaj komentarz