Lędziny

Kategoria: Gmina Chrząstowice, Równina Opolska


Wieś w gminie Chrząstowice, położona na Równinie Opolskiej, przy szosie Opole – Częstochowa. Wzmiankowana w 1295 r. jako Ledzynicze. W latach 1566-1567 własność książęca, później zatopiona pod staw rybny Wielki Staw Kalicha. Ponownie zasiedlona w czasie kolonizacji fryderycjańskiej, w XIX w. istniał tu mały folwark, należący do opolskiego dworu. W 1936 r. hitlerowcy zmienili nazwę Lendzin na Lenzen.

Warto zobaczyć:

Kościół MB Wspomożenia Wiernych z 1878 r. Podczas klęski suszy mieszkańcy Gosławic wymodlili tu rzęsisty deszcz, co roku odbywają się piesze pielgrzymki na pamiątkę tego faktu.
Po prawej stronie szosy do Opola kamień, upamiętniający zamordowanie w 1928 r. Rochusa Nowaka.
Grodzisko wczesnośredniowieczne z VIII-X w.

5 myśli na temat “Lędziny

 1. pytanie

  Mam pytanie – przy opisie miejscowości Lędziny w części „Warto zobaczyć” jest wymienione Grodzisko wczesnośredniowieczne z VIII-X w. Czy można się dowiedzieć gdzie jest to miejsce? Mieszkam w okolicy i nigdy o tym nie słyszałem.

 2. pytanie

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jednak to chyba nie chodzi o wspomnianą kępę drzew, ponieważ współrzędne ze strony w podanym przez pana linku wskazują na miejsce w Lędzinach http://vbest.com.pl/gps?zoom=6&lat=50.666650&lng=18.034060&mt=n#przesun . Jutro pojadę zobaczyć to miejsce. 🙂
  Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie – w opisie miejscowości Zawada koło Opola również jest informacja, że warto zobaczyć „w pobliżu wsi średniowieczne grodzisko o średnicy ok. 60 m”. Gdzie mogę się czegoś więcej na ten temat dowiedzieć? Czy może chodzi tu o grodzisko (jedyne o którym wiem) znajdujące się przy torach kolejowych Opole – Kluczbork na południe od Zawady, po prawej stronie torów ok. 600 m od ściany lasu. Na temat tego grodziska też nie udało mi się znaleźć żadnej informacji.
  Jeszcze rez dziękuje i pozdrawiam
  Piotr Ilnicki

 3. Dariusz Wojciechowski Autor wpisu

  Na miejscu wg współrzędnych nie widać nic specjalnego, proszę dać znać, jeśli Pan odkryje tam cokolwiek, to naniosę też na mapę Wydawnictwa Plan. Jeśli chodzi o grodzisko w okolicach torów to właśnie o tym miejscu wspominałem wcześniej, przy Lędzinach. Możliwe, że w przypadku Zawady chodzi o to samo miejsce – położone jest mniej więcej pośrodku, między Zawadą a Lędzinami, ale jeszcze na terenie gminy Chrząstowice.
  Pozdrawiam
  Dariusz Wojciechowski

Dodaj komentarz