Las Widok

Kategoria: Miasto Racibórz, Płaskowyż Rybnicki


Las malowniczo położony na ciekawie ukształtowanym stoku Płaskowyżu Rybnickiego, opadającego do doliny Odry, na południe od Brzezia. W większości porośnięty przez sosny, można tu znaleźć rzadkie rośliny: lilię złotogłów, skrzyp olbrzymi i zimowit jesienny. W 1290 r. podarowany przez ks. Przemysła miastu Racibórz. Po wojnie siedmioletniej (1756–1763) w znacznej mierze wycięty na pokrycie długów wojennych. W 1826 r. obsadzony drzewami i znany od tej pory jako wzgórze dębowe (Eichberg). Sam szczyt wzniesienia (281 m) pozostał odkryty i otrzymał nazwę Widok. W 1880 r. otwarto tu wieżę widokową (nie zachowana) o wys. 18 m, pozwalającą obserwować panoramę Doliny Odry, Beskidów, Sudetów i Góry św. Anny. W 1890 r. promenada połączyła szczyt z Płonią, powstała również restauracja Aussichts-Restaurant.

Warto zobaczyć:

Zrujnowana eklektyczna Willa Widok z 1914 r., obecnie własność prywatna.
Pomnik poety romantycznego Josepha von Eichendorffa, spacerował on tu ze swoją narzeczoną, Aloysią von Larisch z pobliskiego Pogrzebienia. Odsłonięty w 1907 r. na skraju lasu, wysadzony jesienią 1945 r. przez nieznanych sprawców. Odtworzony i uroczyście odsłonięty 6 maja 2006 r.
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o dł. 3,8 km w wersji podstawowej i 5 km w rozszerzonej, 13 tablic opisuje walory przyrodnicze, kulturalno-przyrodnicze i historyczne Lasu Widok.

Dodaj komentarz