Kwietno

Kategoria: Gmina Malczyce, Wysoczyzna Średzka


Wieś w gminie Malczyce, położona przy szosie Malczyce – Strzegom. Wzmiankowana w 1355 r., wzniesiony prawdopodobnie w XV w. kościół w 1524 r. przeszedł na własność ewangelików. W 1770 r. przeprowadzono tędy Drogę Węglową z Wałbrzycha do portu w Malczycach. W 1813 r. wojska napoleońskie podpaliły kościół ewangelicki, odbudowany w 1820 r. Pod koniec XIX w. miejscowe dobra należały do von Scheiblerów, którzy wybudowali tu okazały pałac. W nocy z 5 na 6 kwietnia 1945 r. nocowały tu oddziały II Armii Wojska Polskiego, co upamiętnia niewielki pomnik koło kościoła.

Warto zobaczyć:

Kościół Chrystusa Króla zbudowany w 1891 r. w stylu neogotyckim. We wnętrzu neogotyckie wyposażenie z XIX/XX w. Na wieży dzwon spiżowy z 1822 r. We wschodniej ścianie płyta upamiętniająca mieszkańców Kwietna, Dębicy, Szymanowa i Wrocisławic poległych w I wojnie światowej. Obok kościoła neogotycka kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej.
Zespół pałacowy należący niegdyś do fabrykanckiej rodziny Scheiblerów. Pałac wzniesiono w latach 1891-92 w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Budynek założony na planie prostokąta, trzykondygnacyjny. Przed podjazdem schody otoczone rzeźbami sfinksów. Od północy wieża z dachem w formie ostrosłupa. Obecnie w trakcie remontu. Na zachód od pałacu sztuczne wzgórze z grotą i glorietą. Dalej park krajobrazowy, powstały na podmokłych niegdyś łąkach. W centrum parku znajduje się staw z trzema wyspami. W zachodniej części parku znajduje się ruina mauzoleum Scheiblerów. Na południowy-wschód od pałacu znajduje się oficyna z wieżą z k. XIX w. Odremontowany pałac stanowi własność prywatną i można go obejrzeć jedynie zza ogrodzenia.

Na południowy-wschód od pałacu znajduje się oficyna z wieżą z k. XIX w.
W nocy 5/6 kwietnia 1945 r. nocowały tu oddziały II Armii Wojska Polskiego. Fakt ten upamiętniono niewielkim pomnikiem wystawionym w centrum.
Na Wzgórzu Podzamcze na północny zachód od wsi znajdują się romantyczne ruiny zamczyska z XIX w. Wzniesione z kamienia polnego, w narożniku znajduje się wieża widokowa.
(za stroną gminy)

[mapsmarker marker=”59″]

Dodaj komentarz