Kwiatków

Kategoria: Gmina Ostrów Wlkp., Wysoczyzna Kaliska


Wieś w gminie Ostrów Wlkp. Kwiatków należy do najstarszych miejscowości w powiecie ostrowskim. Jako wieś znany jest od 1324 roku. Był wówczas własnością królewską. Od nazwy miejscowości wywodzi się ród Kwiatkowskich herbu Korab. Jako miasto pojawia się w roku 1448 jako jeden z licznie lokowanych wówczas prywatnych ośrodków miejskich. Nazywany jest też w tym okresie Wiesiołowem. Prawa miejskie stracił prawdopodobnie przed 1620 rokiem. Nieznane są wydarzenia, które doprowadziły do jego upadku, ale były one na tyle znaczące, że do dziś nie można określić lokalizacji (nawet w przybliżeniu!) ani Rynku (który z pewnością posiadał w XVI wieku) ani samego miasta.

Warto zobaczyć:

Dwór z XVIII wieku, parterowy, rozbudowywany w XIX wieku o frontowy portyk i piętrowe skrzydło wschodnie, przebudowany z latach 90., z parkiem krajobrazowym. Obok spichlerz z XIX wieku.
Szkoła z 1879 roku, zbudowana z fundacji po Józefie Czyrnerze, społeczniku i działaczu narodowym, rozbudowana i przekształcona w 1992.
Karczma z XIX wieku, ob. w ruinie,
Kościół Serca Pana Jezusa z 1890 roku, neoromański, zbudowany z fundacji po Józefie Czyrnerze, we wnętrzu obraz Adoracji Matki Bożej z XIX wieku.
Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1877 roku, z tablicą upamiętniającą Józefa Czyrnera.
(za Wikipedią)

Dodaj komentarz