Kuźniczysko

Kategoria: Dolina Baryczy, Gmina Trzebnica
Tagi:


Wieś w gminie Trzebnica, położona w Kotlinie Żmigrodzkiej. W 1250 r. teren ten zakupiła od ks. Henryka III opatka klasztoru cysterek w Trzebnicy – Gertruda. Opatka Agnieszka II w 1355 r. pozyskała prawa sądownicze. Wieś powstanie zawdzięcza wydobyciu i przeróbce tutejszych zasobów rudy darniowej.

Warto zobaczyć:

Nieużytkowany drewniany kościół poewangelicki z 1764 r. (lub 1746 r.), w którym do 1790 r. odprawiano nabożeństwa w języku polskim. Jednoprzestrzenny o konstrukcji wieńcowej z trójbocznie zakończonym prezbiterium i wieżą od zachodu o konstrukcji słupowej, otoczony murem z bramą z k. XIX w. Wokół cmentarz, naprzeciwko dawna szkoła ewangelicka.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1907 r.

Kapliczka z rzeźbą św. Jadwigi. Stoi na miejscu dawnego pomnika poległych w 1. Wojnie Światowej, powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Kuźniczyska, autorem rzeźby jest Marian Lewczak.

Dawny młyn wodny wzmiankowany w 1785 r. Obok znajdował się zespół dworski. Obecnie znajduje się tu Izba Tradycji Młynarskich „W Starym Młynie”, którą można zwiedzać, zapoznając się z oryginalną konstrukcją młyna.

Wybudowany dla potrzeb młyna jaz na Sąsiecznicy.
Drugi budynek szkoły.

Przez Kuźniczysko przebiegają: szlak zielony z Zaprężyna przez Zawonię, szlak zielony przez Skoroszów do Milicza oraz Trzebnicka Pętla Rowerowa – szlak rowerowy czerwony z Rudy Żmigrodzkiej do Boleścina.

Dodaj komentarz