Krzywina

Kategoria: Gmina Przeworno, Wzgórza Strzelińskie

Wieś w gminie Przeworno, położona w dolinie Krynki na wschodnim skraju Wzgórz Strzelińskich. Wzmiankowana w 1335 r., w położonym nieopodal kamieniołomie kwarcytów można znaleźć cenne okazy kryształu. Związana była z zamkiem na Gromniku. W 1699 r. doszło do walk chłopów z wojskiem, związanych z odebraniem kościoła ewangelikom. Od 1742 r. własność królewskiego zakładu dobroczynnego Charité z Berlina. W 1891 r. zbudowano linię kolejową Strzelin – Grodków, we wsi powstała stacja.

Warto zobaczyć:

Ruiny kościoła z XIV w., zniszczonego w 1446 r. w czasie wojen husyckich.
Przy cmentarzu ruiny dawnego kościoła ewangelickiego z II poł. XVI w. zniszczonego w 1945 r. Na zdewastowanym cmentarzu chrzcielnica prawdopodobnie z XIII w. Obie świątynie, jako jedyne na Dolnym Śląsku posiadały wezwanie św. Oswalda.

1 myśl na temat “Krzywina

  1. Gdynianka75

    Piękne ruiny, zupełnie inaczej je sobie wyobrażałam, gdy moja śp.mama Ewa opowiadała jak to jej starsza siostra (obecnie radna dzielnicy) wywiozła ją w wózku pod ten kościółek i wsadziła na te ruiny. Nikt nie wiedział jak takiego malca stamtąd zdjąć, by się nie przestraszył i nie spadł. Dziś mnie to nie dziwi. Szkoda, że sama nie mogę zobaczyć tych okolic.

Dodaj komentarz