Kotulin

Kategoria: Garb Chełmu, Gmina Toszek


Wieś w gminie Toszek, położona przy linii kolejowej Strzelce Opolskie – Gliwice. W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Chotulin magno. W 1257 r. hrabia Januzjusz zyskał zezwolenie od księcia Władysława na założenie według prawa niemieckiego osiedla w lesie Chotulin. Kiedy zakładano Kotulin Wielki, istniał już Kotulin Mały i miał już swój kościół. W latach 1936-45 hitlerowcy zmienili nazwę na Rodenau. 1 kwietnia 1938 r. do Kotulina Wielkiego włączono Kotulin Mały (Rodlingen). 12 września 1978 r. otwarto w Kotulinie stację kolejową na linii Gliwice-Strzelce Opolskie-Opole.

Warto zobaczyć:

Kościół św. Michała Archanioła wybudowany w latach 1904-11 na miejscu starego kościoła, z którego zachowano tylko tylną część. Kościół konsekrował ks. biskup sufragan Karol Augustin 13 czerwca 1915 r.
Neogotycki pałac z 1873 r., obecnie budynek szkoły podstawowej. Obok zaniedbany park krajobrazowy o pow. ok. 6 ha i budynki gospodarcze, jeden z XVIII/XIX w.
(za Wikipedią)

Dodaj komentarz