Koprzywnica

Kategoria: Gmina Koprzywnica, Równina Tarnobrzeska
Tagi:

Miasto w woj. świętokrzyskim nad rzeką Koprzywianką. Koprzywnica jest jedną z najstarszych osad w regionie sandomierskim. Rozwinęła się przy erygowanym w 1183 – 1185 r. opactwie cystersów, do którego należała do końca XVIII w. Położona przy średniowiecznym szlaku z Zachodu przez Śląsk, Kraków na Sandomierz i Ruś, otrzymała prawa miejskie w 1268 r., niszczona przez najazdy Tatarów w 1241 i 1259/60, pożary w 1494, 1657, 1891, utraciła prawa miejskie w 1864 r. i ponownie je uzyskała w roku 2000.

[slider title=”Więcej historii”]Parafia w Koprzywnicy pod wezwaniem Wszystkich Świętych wzmiankowana jest od 1268 r. W Koprzywnicy wymieniane są w źródłach jeszcze dwa kościoły – pod wezwaniem św. Leonarda zbudowany z kamienia i cegły, stanowił oratorium dla oo. Cystersów, rozebrany ok. 1530 r. i drewniany pod wezwaniem św. Ducha z funkcjonującym przy nim przytułkiem i szpitalem. Ośrodek dawnej osady i miasta stanowił zachowany prostokątny rynek z położonym po jego północno-wschodniej stronie kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w miejscu kościoła Wszystkich Świętych. Pomiędzy rynkiem a położonym na zachód dawnym opactwem cystersów prowadzące z rynku ulice wyznaczają dawny wydłużony plac targowy. Obecnie Koprzywnica jest ośrodkiem administracyjnym miasta i gminy.

Dziś, na tzw. Europejskim Szlaku Cystersów, nad rzeką Koprzywianką i zalewem „Danusia” miasto jest atrakcją turystyczną. W sąsiedztwie niewielkiego zalewu wznosi się dawny zespół klasztorny Cystersów: kościół pod wezwaniem Św. Floriana, zbudowany w latach 1207 – 1240, wielokrotnie rozbudowywany z późnobarokową fasadą oraz cennym wyposażeniem, polichromią i malowidłami, a także przylegające do kościoła późnoromańskie skrzydło wschodnie klasztoru, w którym zachował się piękny kapitularz z przełomu XII/XIII wieku ze sklepieniem wspartym na dwóch kolumnach. W sąsiedztwie zachowały się dawne zabudowania przyklasztorne. W kościele znajdują się relikwie Św. Floriana, patrona strażaków, sprowadzone tu z Wawelu dnia 3 maja 1995 roku.

Ponadto w rynku wpisanym w XIII wieczny układ urbanistyczny miasteczka, znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej z 1470 roku, rozbudowany w stylu barokowym pod koniec XVII wieku, z ogrodzeniem, z dzwonnicą z końca XIX wieku.[/slider] (źródło: strona internetowa Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica)

Więcej na temat Koprzywnicy:

Galeria zdjęć:

 
[mapsmarker marker=”1″]
 

Dodaj komentarz