Wieś w gminie Złotoryja, położona na Pogórzu Kaczawskim. W okolicy odkryto dwa skarby z epoki brązu. Wieś powstała najpóźniej w I poł. XIII w. na obszarze wydobycia rud złota. Później osiedliły się tu rody Bocków i Schindelów, które założyły majątki w dolnej i górnej części wsi. W latach 1836-37 zbudowano wykańczalnię sukna. Na bazie jej budynków złotoryjski lekarz Christian Leo założył niewielkie uzdrowisko w 1881 r., specjalizujące się w kąpielach błotnych. Żelazisto-węglanowe błoto czerpano u źródeł Czerwonego Potoku. W 1895 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Złotoryja – Świerzawa, w 1896 r. zbudowano linię do Lwówka Śląskiego, wreszcie w 1951 r. towarową linię do Leszczyny. W 1922 r. powstał ośrodek dla ozdrowieńców, głównie dzieci. W 1959 r. w budynkach dawnego uzdrowiska ulokowano zakład poprawczy.
Warto zobaczyć
Kościół św. Antoniego, zbudowany w późnym średniowieczu, zniszczony w czasie wojny 30-letniej, odbudowany w II poł. XVII w., ok. 1700 r. rozbudowany.
Krucze Skały, górnokredowe piaskowce w górnych partiach przechodzące w zlepieńce, które wznoszą się nieopodal stacji kolejowej. Do pocz. XX w. istniał tu kamieniołom, z którego materiał został użyty do budowy wieży kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu. Przy skałach Skalne Źródło z klasycystycznym portykiem z kolumnami z końca XIX w.