Wieś położona na południowy zachód od Twardogóry, na południowych skłonach Wzgórz Twardogórskich. Znajduje się tu węzeł kolejowy, od linii Oleśnica – Ostrów Wielkopolski, odgałęzia się lokalna linia do Krotoszyna. Pierwotnie osada hutników i węglarzy rozbudowana ok. XV w. W 1875 r. doprowadzono linię kolejową Oleśnica – Krotoszyn – Gniezno, w latach 1909-10 wybudowano odgałęzienie do Ostrowa Wielkopolskiego. Powstał węzeł kolejowy, znaczenie wsi wzrosło.
Co warto zobaczyć w Grabownie Wielkim
Kościół MB Częstochowskiej. Pierwotny drewniany wzmiankowany w XVI w. ufundowany przez oleśnickiego księcia Karola II, rozbudowany i zwieńczony wieżą przez właściciela Grabowna – Hansa von Strachwitz z Brodaw. Zniszczony w pożarze, na jego miejscu w 1850 r. powstał nowy eklektyczny, zbudowany przez ewangelików. Kościół posiada jedną nawę, na zachodzie wieżę, na wschodzie półkoliste prezbiterium. Wewnątrz zachowały się charakterystyczne dla kościołów ewangelickich empory obiegające świątynię z trzech stron. W kruchcie renesansowa płyta nagrobna Hansa von Strachwitza, wykonana po 1601 r. z piaskowca, naprzeciwko dolna część chrzcielnicy z 1769 r., dar Ernesta Zygmunta von Tschierschy z okazji chrztu jego pierworodnego syna.
Kompleks budynków stacji kolejowej z wieżą ciśnień.
Wiadukt linii Grabowno Wielkie – Ostrów Wlkp. oraz przejazd na linii Grabowno Wielkie – Krotoszyn i bocznicy do bazy paliwowej.
Widok z szosy na Bukowinkę.