Wieś w gminie Nędza, położona na Płaskowyżu Rybnickim, przy linii kolejowej Nędza – Rybnik, nad rzeką Suminą. Wzmiankowana w 1491 r. razem z Bogunicami, ponownie w 1642 r. jako Gurky. W XIX w. istniał tu folwark Górek należący do Suminy. W 1855 r. doprowadzono linię kolejową. W 1921 r. obok wsi poprowadzono granicę polsko-niemiecką. W styczniu 1945 r. przez Górki prowadziła jedna z dróg ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Warto zobaczyć:
Kościół Dobrego Pasterza z lat 1980–86, posiada uskokową fasadę z wysokimi oknami i grzebieniowy dach.
Kapliczka z pocz. XX w.
Na miejscowym cmentarzu mogiła ofiar Marszu Śmierci, ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz w styczniu 1945 r.
Szkoła z 1910 r.
Dwa domy celne z lat 1920–25.
Grodzisko.
Aleja dębowa
W miejscowości znajduje się kilka tablic informujących o lokalnych atrakcjach.
Witam,
Nazywam się Henryk Postawka. Chciałem zauważyć, że w naszej małej wsi posiadamy kilka tablic turystyczno informacyjnych, kolorowych i w kilku językach (przy szkole, przy klubie, przy kapliczce, dwie przy Alei Dębowej) oraz przy klubie sportowym. Niestety najbardziej brak mi przy wyeksponowania naszej dębowej alei.
Witam, pamiętam te tablice, były bardzo pomocnym źródłem informacji. Jeśli ma Pan jakieś zdjęcia owej alei dębowej to chętnie je opublikujemy.
Witam ponownie,
Niestety także jako historyk z zamiłowania zauważyłem, że podajecie mylną datę pierwszej wzmianki (1642 roku). Uważam, że przynajmniej 1491 roku (CDS tom II, wspólnie z Bogunicami występuje nazwa Górki) Nie ma wątpliwości, że chodzi o te nasze Górki. Natomiast Weltzel podaje pierwszą wzmiankę o Górkach w 1426 roku (w trakcie sprawdzania). Pozdrawiam serdecznie. Oczywiście, że jestem skłonny wysłać. Proszę o email: postawka@gmail.com
Dziękuję bardzo za cenne uwagi, które uwzględniliśmy już w opisie miejscowości. Mail na który można wysłać zdjęcia – info@naszlaku.com